Wartość bitcoina w drugim kwartale spadła aż o pięćdziesiąt osiem procent. Jest to najgorszy od 2011 roku wynik. Poniżej kilka powodów, dlaczego taka sytuacja ma w ogóle miejsce.
Makroekonomiczna presja
Inwestorzy się obawiają recesji w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach, która nastąpić może w wyniku podnoszenia stóp procentowych przez centralne banki. W samym centrum zainteresowania inwestorów jest Fed amerykański. Na te obawy się nałożyła wyprzedaż na rynku akcji, a już głównie w Nasdagu, który to stracił aż 22,4 procent w drugim kwartale. Musimy także zaznaczyć, że kurs bitcoina jest bardzo silnie skorelowany z indeksami amerykańskimi.
Czytaj więcej: Czym jest Solana Pay i jak działa?
Krach na terraUSD
Na pewno zapaść na kryptowalutowym rynku się zaczęła od algorytmicznego kryzysu stablecoina. Jest to rodzaj kryptowaluty, która zazwyczaj jest powiązana z pewnym aktywem. Jeśli chodzi o terraUSD, to jest to amerykański dolar. Stablecoin zarządzany jest przez algorytm, ale sam system zawiódł, przez co terra straciło swoje pewne powiązania z walutą. Kryzys wywołał mocny efekt domina i wpłynął bezpośrednio na podmioty, które miały samą ekspozycję kryptoaktywo.
Celsius wstrzymuje wszelkie wypłaty
Pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius w czerwcu wstrzymał samą możliwość wypłat dla klientów. Firma im oferowała ponad 19 procentowe oprocentowanie depozytów w bitcoinach, które pożyczyła następnie na rynku graczom. Zapaść na kryptowalutowym rynku postawiła opłacalność tego modelu mocno pod znakiem zapytania. Nie tylko chodzi o biznesowy model Celsiusa, ale o całościowy sektor pożyczek kryptowalut bazujący na niezwykle wysokim oprocentowaniu.
Zobacz również: Legii Warszawa oraz Juventusu Turyn na giełdzie Zonda
Likwidacja Three Arrows Capital
Wcześniej wspomniany fundusz był jednym z graczy najważniejszych na rynku inwestycyjnym kryptowalutowym. Słynął ze strategii, która oparta jest o lewarowanie oraz transakcje, które to obstawiają wzrost cen bitcoina. Miał bardzo dużą ekspozycję na stablecoina terraUSD oraz także jego token siostrzany luna. Sam upadek funduszu wskazał na problem bardzo silnego przelewarowaniu branży kryptowalutowej.
Warto wiedzieć: Khaby Lame został właśnie ambasadorem kryptowalut
Kryzys CoinFlexa
Kryptowaluta giełda CoinFlex w zeszłym miesiącu wstrzymała swoim klientom możliwość wypłat, powołując się na warunki rynkowe ekstremalne. Twierdzi, że inwestor Rofer Ver jest winny 47 milionów dolarów. Giełda wyemitowała nowy token rvUSD (Recovery Value USD), aby tylko zebrać wspomnianą kwotę i móc wzmocnić wszelkie wypłaty. Oferuje dwudziestoprocentowe oprocentowanie klientom, którzy się zdecydują na jej zakup oraz trzymanie w swoim portfelu.
Napisz komentarz