Ostatnie czasy to dla kryptowalut czasy złe. Wiele z nich znacznie straciło na wartości, włącznie z królem bitcoinem, który spadł poniżej 20 000 USD za sztukę, gdy jego najwyższa cena znacznie przekroczyła 60 000 USD.
Okazuje się jednak, że chłód na rynku niekoniecznie musi stanowić przeszkodę do zwiększania adopcji aktywów z tej klasy. Zwiększona adopcja wystąpiła m.in. w Chorwacji, o czym poinformowała opinię publiczną Ines Barbir, pełniąca w Konzum funkcję dyrektora ds. aplikacji biznesowych.
Chorwacja – wzrost adopcji kryptowalut
Pomimo fatalnych wręcz wyników na rynkach kryptowalut, Chorwacja leżąca na pograniczu Europy Środkowej i Południowej okazała się krajem, w którym odnotowano wzrost płatności właśnie kryptowalutami. Konzum jest największą chorwacką siecią supermarketów, a jej dyrektor ds. aplikacji biznesowych Ines Barbir poinformowała o zauważalnym wzroście wykorzystywania kryptowalut przy operacjach handlowych. Nie oznacza to jednak, że w sieci można płacić każdą kryptowalutą.
Czytaj więcej: Google zainwestowało w blockchain i kryptowaluty 1,5 miliarda dolarów!
Konzum w końcu roku 2021 zaakceptował aktywa kryptowalutowe jako jedną z dopuszczalnych form dokonywania płatności online, ale otwarcie na krypto pieniądz dotyczy jedynie dwóch najpopularniejszych kryptowalut. Jest to oczywiście bitcoin (BTC) oraz ethereum (ETH), a w swoich sklepach Konzum dopuścił również płatności w powiązanych z dolarem stablecoinach Tether (USDT) oraz USD Coin (USDC).
Oprócz płatności online, obecnie w Konzum trwa pilotażowy program płatności wymienionymi krypto pieniędzmi również w sklepach stacjonarnych, gdzie w kilku placówkach umożliwiona została ta forma płatności przy kasach samoobsługowych. Jednocześnie Konzum współpracuje z chorwacką firmą Electrocoin z branży cyfrowych aktywów w celu wprowadzenia owej formy płatności w swoich wszystkich 700 sklepach stacjonarnych na terenie Chorwacji.
Na przekór regulacjom
Wypowiadając się na temat kryptowalut rzecznik firmy Konzum zauważa, że w Chorwacji wzrasta zainteresowanie kryptowalutami i to zarówno jako aktywami, jak i wykorzystaniem krypto pieniędzy jako środków płatności. Co więcej, rzecznik uważa, ze dzięki rozwojowi firm fintechowych w Chorwacji, jego kraj znajduje się na szczycie w poziomie adopcji kryptowalut w odniesieniu do całej Unii Europejskiej.
Zobacz również: Liczba bitomatów na świecie przekroczyła 40 tysięcy
Jednocześnie w Chorwacji ciągle panuje spora nieufność względem kryptowalut, odnosząca się do nowych technologii oraz braku regulacji. Oficjalne stanowisko Narodowego Banku Chorwacji z roku 2018 i ciągle nie zmienione nie uznaje kryptowalut za prawny środek płatniczy na terenie kraju.
Napisz komentarz