Szwecja może zrobić kolejny krok w kierunku całkowitego wyeliminowania obrotu gotówką, tym razem przy pomocy kryptowaluty. Tamtejsze władze zapowiedziały prace nad stworzeniem swojej e-korony.
Szwecja chce stworzyć e-koronę
Taki plan ogłosił szwedzki minister ds. rynku finansowego Per Bolund. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i powszechnej dostępności rynku płatności cyfrowych. Jak sam powiedział szwedzki polityk, od tego, jak cyfrowa waluta zostanie zaprojektowana i jaka technologia będzie przy tym użyta, zależy przyszłość systemu finansowego. Prace nad e-koroną prowadzi szwedzki bank centralny (Riksbank). Mają one potrwać do listopada 2022 roku.
Czytaj więcej: Kryptowaluta Binance Coin jak działa?
Szwecja liderem płatności cyfrowych
Szwedzkie społeczeństwo od dłuższego czasu jest znane z pozytywnego nastawienia do płatności cyfrowych. Riksbank niedawno podał, że w tym kraju już ponad 90 % wszystkich transakcji jest realizowanych w ten sposób. To najwyższy wynik w historii, a na przyspieszenie tego wzrostu duży wpływ miała pandemia koronawirusa, która zniechęca do korzystania z gotówki.
Bank centralny w pracach nad kryptowalutą współpracuje z firmą Accenture. Powstał już projekt pilotażowy nastawiony na stworzenie elektronicznej waluty według technologii rozproszonych rejestrów (DLT). Ma on się zakończyć w lutym 2021 roku.
Szef banku centralnego jest na tak
Szanse na powstanie e-korony są tym większe, że entuzjastą takiego pomysłu jest szef Riksbanku, Stefan Ingves. Przed rokiem przedstawił swoją wizję nowej szwedzkiej waluty cyfrowej, wydawanej przez bank centralny. Wezwał wówczas parlament do stworzenia ram prawnych, w tym definicji środka płatniczego określonej w taki sposób, by zawierała się w niej kryptowaluta narodowa. Jego zdaniem powinna ona być takim samym środkiem płatniczym, jak tradycyjna korona, z możliwością dokonywania transakcji w czasie rzeczywistym.
Zobacz również: Kryptowaluta Monero XMR jak działa?
Ingves argumentował wtedy m.in. właśnie tym, że szwedzkie społeczeństwo jest w awangardzie rezygnacji z gotówki na rzecz płatności cyfrowych, a państwowa waluta cyfrowa dobrze się w ten proces wpisze.
Napisz komentarz