Rzecznik Praw Tradera z fundacji Trading Jam ostrzega przed produktami firmy SelfMaker. Ich tokeny działają według planu, który niebezpiecznie przypomina marketing wielopoziomowy MLM!
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Kupując tokeny, zawsze należy nie tylko ocenić ryzyko inwestycyjne transakcji, ale przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na legalność i prawne aspekty takiej inwestycji. Zwraca na to uwagę pani Ewelina Podgrudna, pełniąca funkcję Rzecznika Praw Tradera Trading Jam i na podstawie tokenów przedsiębiorstwa SelfMaker pokazuje, na co należy zwrócić szczególną uwagę, zanim zdecydujemy się na zainwestowanie swoich pieniędzy.
- SelfMaker, to marka pochodzącego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Smart Solutions Limited. Angażując kapitał w ich tokeny, zawieramy umowę z podmiotem, o którym nie mamy żadnych informacji poza adresowymi i nie jesteśmy w stanie ich w żaden sposób zweryfikować
- Firma, o której nie da się uzyskać żadnych miarodajnych informacji, nie jest wiarygodna i zakup od niej tokenów może w przyszłości wygenerować wiele problemów
- Zgodnie z polityką firmy i umową „Whitepaper”, emitentem tokenów – issuerem – jest Selfmaker Smart Solutions z Dubaju. Jest on też odpowiedzialny za ich dystrybucję
Czytaj więcej: Gazprom-Neft umożliwia górnikom kryptowalutowym korzystanie z taniej energii
SelfMaker nie tak dobry, jak go chwalono?
„Gdy mam okazję zobaczyć, co robi taka firma jak SelfMaker, to jestem pełen najbardziej optymistycznych myśli co do przyszłości gospodarczej Polski” – to niedawne słowa premiera Mateusza Morawieckiego, podczas wizyty w siedzibie przedsiębiorstwa w Łodzi. gdzie produkowany jest sprzęt dezynfekcyjny do rąk. I chociaż działania spółki chwalił sam premier, to według opinii ekspertów okazuje się, że może być ona utajoną piramidą finansową. Producentowi bezobsługowych kas i kiosków obecnie z uwagą przygląda się UOKiK oraz nadzór finansowy.
Podczas gdy w Łodzi pełną parą idzie produkcja automatów do dezynfekcji, główny właściciel spółki w ZEA zajmuje się emitowaniem kryptowalutowych tokenów. Osoby, którym uda się namówić na zainwestowanie w nie najwięcej ludzi, otrzymują luksusowe zegarki Rolex i drogie samochody.
Zobacz również: Japonia użyje technologii blockchain w systemie głosowania
Czy SelfMaker to piramida finansowa MLM?
Biała księga SelfMaker mówi o tym, że dla inwestorów istnieje możliwość skorzystania ze swego rodzaju partnerskiego programu. Jednak Ewelina Podgrudna, Rzecznik Praw Tradera ostrzega, że podpisywana umowa zbudowana jest jak typowy przedstawiciel marketingu wielopoziomowego, czyli właśnie MLM (multi-level marketing). Dodaje również, że system wynagrodzeń SelfMaker oparty na prowizjach, już na pierwszy rzut oka wydaje się mieć dużo wspólnego z MLM. I choć samo w sobie może to o niczym nie świadczyć, to właśnie ten model marketingu jest najczęściej wykorzystywany przez finansowe piramidy. Należy więc podejść do niego z ogromną ostrożnością.
Według nieoficjalnych informacji Dziennika Gazety Prawnej, zastrzeżenia do osób namawiających do inwestycji w SelfMaker ma UKNF. Osoby te miały w przeszłości mieć powiązania z innymi piramidami finansowymi.
Warto wiedzieć: Tim Draper przewiduj, że Bitcoin osiągnie poziom 250 000 USD
Spółka SelfMaker, na skutek artykułów w prasie, opublikowała na swoim oficjalnym blogu internetowym następujące oświadczenie: „W zawiązaniu do artykułu opublikowanego przez dziennk.pl dnia 26.08.2020 r. oraz Dziennik Gazeta Prawna dnia 27.08.2020 nt. firmy SelfMaker oświadczamy, że informacje w nim zawarte są nieprawdziwe. Jednocześnie pragniemy poinformować opinię publiczną, że Premier Mateusz Morawiecki nie ma nic wspólnego z procesem tokenizacji spółki SelfMaker, ani w zakresie organizacyjnym jak i kapitałowym.”.
Napisz komentarz