Strona główna » SOLANA – czym jest SOL, co to za projekt?
SOLANA – czym jest SOL, co to za projekt?

SOLANA – czym jest SOL, co to za projekt?

Solana to publiczna platforma blockchain – pełna innowacji nowość wśród blockchainów.  Zawiera innowacyjne funkcje, które pozwalają jej obsługiwać do 50.000 transakcji na sekundę.

W jaki sposób działa Solana, jakie jest jej znaczenie dla przyszłości blockchain?  Poniższy artykuł przedstawia najważniejsze zagadnienia związane z innowacyjną walutą.

Historia i rozwój Solana (SOL)

Były współpracownik Qualcomm i Dropbox – inżynier oprogramowania z doświadczeniem w algorytmach kompresji i systemach rozproszonych – Anatoly Yakovenko założył platformę i ogłosił jej start w 2017 roku. Wraz z Erikiem Williamsem i CTO Solany, Gregiem Fitzgeraldem, zespół pracuje nad rozwojem Solany i uczynieniem z niej rozproszonego protokołu typu trustless, którego główną misją jest przeciwstawienie się tradycyjnym problemom, jakie istnieją na blockchainach Bitcoin i Ethereum.

W lutym 2018 roku zespół po raz pierwszy udostępnił sieć testową platformy Solana. Firma, Solana Labs, była początkowo nazywana Loom, jednak postanowiono o zmianie nazwy, by uniknąć błędnego łączenia z projektem Loom Network. 

Mainnet w wersji beta został uruchomiony w marcu 2020 roku. Oferuje on podstawowe możliwości transakcyjne i smart kontrakty.

Czym dokładnie jest Solana?

Solana nazywana jest programowalnym blockchainem. Jej główną misją jest przeprowadzanie szybkich transakcji bez utraty swojej podstawowej cechy – decentralizacji. Natywny token blockchaina, używa się do opłat transakcyjnych. Głównym konkurentem dla Solany jest sieć Ethereum.

Solana działa w oparciu o zaadaptowany model konsensusu proof-of-stake, na którym wdrożono najnowocześniejsze rozwiązania. 

Innowacyjne funkcje decydujące o szybkości Solany to przede wszystkim: Tower BFT, Turbine, Proof-of-History, Gulf Stream, Sealevel, Archivers, Pipelining oraz Cloudbreak.

Jak działa Solana?

Solana to przede wszystkim pierwszy na świecie skalowalny blockchainem sieciowy. Jej unikalna architektura pozwala blokchainowi platformy generować bez zezwoleń przepustowość na poziomie 50 000 TPS. Projektując Solanę skupiono się, by stała się najszybszym blokchainem na rynku. Wykorzystując wspomniane wcześniej 8 funkcji, osiąga niespotykane jak dotąd prędkości transakcji. 

Czytaj więcej:   Czym jest Solana Pay i jak działa?

Jak w skrócie funkcjonują procesy Solany?

  1. Solana przyjmuje tłumaczenie dołączone do księgi głównej
  2. Następnie Księga główna sekwencjonuje oraz porządkuje wiadomości.
  3. Również Księga Główna odpowiada za trasakcje w stanie bieżącym, a następnie przechowuje je w pamięci RAM
  4. Następuje publikacja przez Księgę transakcji. Kolejnym etapem jest podpis stanu końcowego do Weryfikatorów (węzły replikacyjne)
  5. Weryfikatorzy zajmują się wykonaniem tych samych transakcji na kopii stanu. Publikują swój podpis, gdy otrzymają potwierdzenie. 
  6. Opublikowane potwierdzenia będą stanowiły głosy dla mechanizmu konsensusu

Aplikacje działające na blockchainie Solana

Najpopularniejszymi aplikacjami Solany są zdecentralizowane giełdy (DEX) i aplikacje pożyczkowe. Sieć może również wspierać opakowane aktywa i stablecoiny, takie jak USD Coin. Cały ekosystem Solany można znaleźć tutaj.

Konkurencja Solana

Największą konkurencją na rynku jest obecnie Ethereum, gdyż była ona pierwszą platformą serwerową opartą na blockchainie. Ważnym konkurentem dla Solany jest również Cardano. Do pozostałych rywali zaliczamy: SKALE Labs, 1Token, ARK i Cindx.

Partnerzy Solana

Solana posiada już ponad 250 projektów i partnerów. Zaliczyć do nich możemy:  USDC, Chainlink, BSN i Serum. Zespół Solany dąży do pozyskania partnerów i kapitału, którego efektem będzie przyjęcie na pokład miliarda użytkowników.

Prognozy ceny SOL

We wrześniu 2021 r., token Solana (SOL) był 7. kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej. Łączna liczba tokenów znajdujących się w obiegu wyniosła wtedy 297.417.588,35. Dzięki wielu nawiązanych partnerstw, SOL osiągnął 66000% skok cenowy. 

Dystrybucja tokenów Solana

SOL ma podaż obiegową w wysokości $296,69M. Są tdane na wrzesień 2021 roku.

Rozkład podaży tokenów SOL:

  • Seed Sale stanowi 16,23% całkowitej podaży tokenów.
  • Founding Sale stanowi 12,92% całkowitej podaży tokenów.
  • Validator Sale stanowi 5,18% całkowitej podaży tokenów.
  • Strategic Sale stanowii 1,88% całkowitej podaży tokenów.
  • CoinList Auction Sale stanowi 1,64% całkowitej podaży tokenów.
  • Zespół otryzma 12,79% całkowitej podaży tokenów.
  • Tokeny Fundacji stanowią 10,46% całkowitej podaży tokenów.
  • Tokeny wspólnoty stanowią 38,89% całkowitej podaży tokenów. 
Czytaj więcej:   Czym jest Solana Pay i jak działa?

Proces zakupu SOL

Solana od samego początku jest obiektem zainteresowania nabywców z całego świata. Dzieje się tak ze względu na jej szybki rozwój oraz wzrost. Giełdy kryptowalutowe chętnie wystawiają SOL do obrotu kryptowalutami. Platformy, na których możliwy jest zakup SOL to: Binance, Huobi, FTX, Coinbasei wiele innych.

Solana i jej potencjalny czynnik rewolucjonizujący rynek

Potencjał Solany do zrewolucjonizowania ekosystemu DAPP jest ogromny za sprawą możliwości next-gen. Unowocześniony blockchain jest odpowiedzią na wiele problemów, jakie dotykały popularne blochchainy. 

Tomasz

Moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi zgłębić tajniki technologii blockchain, analizy rynków krypto oraz strategii inwestycyjnych. Moje artykuły i analizy są regularnie publikowane w wiodących czasopismach branżowych, a moje prognozy i rekomendacje cieszą się uznaniem zarówno wśród początkujących entuzjastów kryptowalut, jak i doświadczonych inwestorów.

Więcej informacji

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *