Oszustwa to najbardziej dochodowa forma przestępczości, która oparta jest na kryptowalutach. Zjawisku temu przyglądał się Chainalysis, który opublikował raport o przestępczości kryptowalutowej w 2023 r.
Oszustwa związane z kryptowalutami w 2023 r.
Zacznijmy od pozytywnej informacji. Dochody osiągane przez przestępców zaliczyły drastyczny spadek w porównaniu do roku ubiegłego – z około 9 miliardów dolarów do 2,7 miliarda. Niestety jednak liczba ofiar obrała odwrotny kurs. Liczba indywidualnych płatności na adresy przestępców wzrosła o 2,3 milion (z 5 milionów do 7,3 miliona). To zaś sugeruje, że liczba ofiar zwiększyła się prawie o połowę!
Warto wiedzieć: Vitalik Buterin posiada 8 miliardów dolarów w Shiba Inu.
Dlaczego więc dochody oszustów tak zmalały? Odpowiedź jest prosta – w 2023 roku nie pojawiła się żadna piramida finansowa, która działałaby na tak dużą skale, jak niektóre znane nam z 2022 r. Same piramidy w tamtym roku zgarnęły około 7 miliardów dolarów, co ponad dwukrotnie przebija wszystkie zyski z 2023 roku.
2023 rokiem małych oszustw
Małe zyski nie oznaczają jednak, że działalność oszustów maleje. Piramidy finansowe zostały bowiem zastąpione oszustwami inwestycyjnymi, które stały się nową podporą działalności przestępczej. Oszustwa takie działają na zupełnie innej zasadzie niż piramidy finansowe. Nie wypłaca się fałszywych dochodów inwestorom, którzy zainwestowali duże kwoty, a pobiera się niewielkie ilości kryptowalut od dużej ilości indywidualnych ofiar.
Podobnie jednak jak w latach ubiegłych, oszuści uzyskane przez siebie kryptowaluty przenosili przeważnie na giełdy, gdzie wymieniali je na gotówkę. W 2023 roku zaobserwowano jednak wzrost udziałów wpływów pochodzących z działalności przestępczej wysyłanych do mikserów i giełd wysokiego ryzyka, czyli takich, które mają słabe lub wręcz nieistniejące programy zgodności prawnej.
Czytaj dalej: Dyrektor inwestycyjny BlackRock pozytywnie o Bitcoinie
Oznaczać to może, że oszuści zaczynają tracić zaufanie do giełd, które spełniają wymogi regulacyjne i które znacznie częściej sygnalizują nielegalne działalności oraz współpracują z organami ścigania, które prowadzą dochodzenia związane z oszustwami opartymi na kryptowalutach.
Napisz komentarz