Naczelna niezależna agencja wywodząca się z rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, czyli odpowiedzialna za cywilny rozwój programów kosmicznych oraz aeronautyki, National Aeronautics and Space Administration, szeroko znana na świecie ze skrótu NASA, podjęła się zbadania możliwości technologii blockchain odnośnie do zastosowania jej w komunikacji między satelitarnej.
NASA właśnie zinwestowała w narzędzie wykorzystujące technlogię blockchain
Amerykańska agencja National Aeronautics ans Space Administration przeznaczyła właśnie przeszło 124 tysiące dolarów na realizowanie projektu o nazwie Space Communication and Mapping with Blockchain Ledgering, który będzie znany szerzej po skrócie SCRAMBL. Agencja ujawniła w publicznie podanej informacji, że zadania zbudowania dla NASA narzędzia komunikacyjnego opartego na technologii blockchain podejmą się dwie firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.
Warto wiedzieć: Binance zaprasza więcej projektów DeFi na giełdę
Firmy same podjęły starania o pozyskanie funduszy dla opracowania takiego systemu i dwóm z nich udało się na jego rozwój uzyskać kwotę 124 tysięcy dolarów. Są to firmy: Orbit Logic oraz Fraunhofer USA Center for Experimental Software Engineering.
Oparty o technologię blockchain projekt o nazwie SCRAMBL ma wykorzystywać właśnie tę technologię do zwiększenia efektywności i skuteczności komunikacyjnej pomiędzy tzw. satelitami sieciowymi, czyli węzłami komunikacyjnymi umieszczonymi na orbicie okołoziemskiej. Z grubsza wiadomo, że chodzi o zatrudnienie technologii blockchain do umożliwienia każdemu statkowi powietrznemu, który należy do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA na w pełni autonomiczne określanie najbardziej efektywnego łącza komunikacyjnego wraz z wyborem dowolnego węzła (satelity) do tej komunikacji.
W ramach pierwszych, już praktycznie finansowanych badań, ma zostać opracowany algorytm oparty na technologii blockchain, który ma oceniać rutynowo oraz zmieniać w razie konieczności schemat sieci systemu tak, aby każdy węzeł komunikacyjny dowolnego statku kosmicznego NASA mógł ekspresowo ocenić oraz określić najbardziej efektywną metodę dla skierowania i przekazania wiadomości (np. zebranych danych) do innego węzła znajdującego się w dowolnym miejscu.
NASA a technologia blockchain
To nie jest pierwszy przypadek, w którym NASA wchodzi w mariaż z technologią blockchain. National Aeronautics ans Space Administration stoi między innymi za uruchomieniem prototypu urządzenia działającego w oparciu o blockchain, a przeznaczonego do przesyłania danych o ruchu statków powietrznych w przestrzeni lotniczej.
Więcej informacji: Mempool wyczyszczony. Spadają transakcyjne opłaty BTC
Integracja z blockchainem staje się coraz częściej narzędziem stosowanym w różnych branżach, a to ze względu na możliwość ograniczenia niepożądanego dostępu do informacji dla niektórych, określonych stron oraz użytkowników. Szefowie NASA wierzą, że technologia blockchain może rozwiązać wiele problemów dotyczących ochrony prywatności i chociaż mowa jest o ochronie prywatności NASA i jej tajemnic, to takie badania mogą również przyczyniać się do ochrony prywatności zwykłych ludzi.
Napisz komentarz