Po upadku sieci Terra, jak i jej tokenów, społeczność zatwierdziła plan uruchomienia ponownego projektu, pozostawiają wielu inwestorów zdezorientowanych co do nowych nazw. Poniżej pewnego rodzaju przewodnik po dwóch różniących się blockchainach Terra, jak i o tym, które konkretne tokeny do nich należą.
Dlaczego pojawiły się dwie różne wersje tokena Luna? Deweloperzy próbują ratować ekosystem Terra
Terra, to był niegdyś ekosystem aktywów cyfrowych o wartości 40 miliardów dolarów, rozpadła się w maju bieżącego roku. Jak do tej pory było możliwie największym upadkiem ekosystemu w całej historii kryptowalut.
Czytaj więcej: Czym jest Solana Pay i jak działa?
UST, a więc od niedawna jego największy algorytmiczy stabecoin, jak i bliźniaczy token LUNA, który stabilizować miał cenę UST, spadły w ciągu tygodnia niemal do samego zera. Przed samym upadkiem zarówno LUNA, jak i UST znajdowały się w pierwszej dziesiątce jeśli chodzi o największe kryptowaluty pod względem rynkowej kapitalizacji. Warto także dodać, że podczas kryzysu trzeba było dwukrotnie wstrzymywać działanie samego blockchainu Terra.
Luna Classis (LUNC) – co to takiego?
Luna Classic (LUNC) pierwotnie została stworzona jako pierwszy token natywny blockchainu Terra pod nazwa LUNA i wprowadzony został na rynek w roku 2018. Jego rola to pełnienie funkcji tokena bliźniaczego, który to miał za zadanie absorbować wszelkie cenowe odchylenia stablecoina algorytmicznego, TerraUSD (UST). Bezpośrednio cena UST powiązana była z amerykańskim dolarem poprzez utworzenie (bicie) oraz także niszczenie tokenów UST w celu zrównoważenia popytu i podaży na stablecoina przy cenie jednego dolara.
Zobacz również: Kryptowaluty i NFT są na celowniku Premier League
Gdy UST utracił swój parytet dolarowy oraz upadł w maju 2022 roku, token wpadł w pewną spiralę hiperinflacji, ponieważ algorytm sam w sobie, który to miał wspierać UST, stworzył biliony tokenów, obniżając tak naprawdę jego wartość prawie o 100 procent.
Czy jest luna (LUNA)?
W dniu 28 maja bieżącego roku oficjalnie nastąpiło uruchomienie nowego blockchaina Terra. W tym samym dniu co po niektórzy dotychczasowy posiadacze LUNC i UST otrzymali swoje całkiem nowe tokeny LUNA już w pierwszej rundzie dystrybucji tokenów, które są nazywane airdrop.
Warto wiedzieć: Dlaczego bitcoin doznał największego upadku od roku 2011?
Wiele bardzo znanych kryptowalutowych giełd tę akcję w pełni wspierało oraz wprowadziło na giełdę nowy token. Handel się rozpoczął od wahań znacznych cen, ponieważ traderzy podjęli spekulacje na temat użyteczności przyszłej monety.
Istnieje tak naprawdę kilka różnic kluczowych pomiędzy nowym tokenem LUNA, a tym starym:
- sam podaż tokenów LUNA skończona będzie i wyniesie maksymalnie jeden miliard monet w obiegu,
- LUNA nie posiada tak naprawdę ze sobą połączonego stablecoina w momencie samego wprowadzenia na rynek.
Napisz komentarz