Stellar jest kryptowalutą, która należy do dziesiątki monet najpopularniejszych na świecie oraz dokładnie piątą kryptowalutą o największej rynkowej kapitalizacji. Co Stellar czyni takim innowacyjnym pośród innych kryptowalut?
Czym tak naprawdę jest Stellar?
Stellar jest platformą cyfrową o kodzie źródłowym otwartym, która wykorzystuje systemy walutowe oraz finansowe zdecentralizowane do łączenia sieci płatniczych, banków oraz ludzi. Program uruchomiony został przez SDF (Stellar Development Foundation), organizację non-profit, która ma kilka celów. Jest to promowanie dostępu międzynarodowego finansowego, umiejętność pisania, czytania oraz integracji. Stellar SDF ma zamiar stworzyć całkiem niedrogi fiskalny system, w którym każdy będzie miał dostęp do niedrogich oraz bezpiecznych usług finansowych i to niezależnie od dochodów.
Recenzja Stellar
Historia Stellar rozpoczęła się w momencie, gdy deweloperzy Ripple opublikowali kod źródłowy sieci swojej. Tenże krok każdemu z programistów pozwolił tworzyć forki własne Ripple. Tak również postąpił Jed McCaleb, który jest właścicielem sporej część XRP. Udoskonalił on istniejący kod Ripple i położył podwaliny pod projekt nowy, który nazwał właśnie Stellar.
Czytaj dalej: Zagrożenie dla użytkowników portfeli Ledger
Stellar jest publicznym oraz rozproszonym systemem płatności, który należy właśnie do Stellar Development Foundation. Umożliwia bardzo szybkie oraz także niezawodne transakcje. Firma amerykańska Stripe jest inwestorem głównym w funduszu oraz także kontroluje prawie wszelkie działania.
W przeciwieństwie do innych sieci walutowych cyfrowych, Stellar działa jako organizacja non-profit i zaprojektowany jest tak, aby bezbłędnie, bezpiecznie i niedrogo obsługiwał transakcje pomiędzy różnymi osobami, jak i także wieloma walutami. Także pozwala na tworzenie rozwiązań własnych płatniczych, które mogą być używane w przeróżnych typach aplikacji. Nowe waluty opracowywane mogą być przez deweloperów oraz wymieniane na nominały prawdziwe w tak zwanych Stellar gateways.
Jak tak naprawdę działa Stellar?
Stellar w rzeczywistości działa jako sieć serwerów rozproszonych, które zasilają Stellar Core. Rejestruje on transakcje w całym systemie. Platforma rejestruje pieniądze jako pewnego rodzaju „kredyty”, które tworzą tak zwany anchor, czyli użytkownik. Kotwica działa w sieci jako pomysł pomiędzy daną walutą a właśnie siecią Stellar. W świecie rzeczywistym banki oraz procesory płatności porównać można do takowych kotwic. Poza tym Stellar umożliwia tworzenie kontraktów inteligentnych pomiędzy stronami, umożliwia tworzenie powierniczego rachunku oraz pozwala na wypuszczenie ICO własnego.
SCP (Stellar Consensus Protocol)
Stellar stworzony został jako fork protokołu Ripple, który wykorzystywał sam mechanizm konsensusu, który jest oparty na PBFT (Practical Bayzantine Fault Tolerance). Po określonym czasie, w ciągu roku od uruchomienia tego projektu, David Mazieres – naukowiec opublikował dokument oficjalny Stellar Consensus Protocol który korzysta z koncepcji Federated Bizyzantine Agreement, a nie PBFT.
Zobacz również: Atak hakerów na Exmo, czyli giełdę kryptowalut z UK
Implementacja SCP zmieniła nowego rodzaju cały bazowy kod Stellara, co tym zaowocował, że przestał on mieć związek jakikolwiek z Ripple. Istnieje kilka różnic znaczących pomiędzy SCP a PBFT. Różnicą główną jest to, że PBFT jest systemem zamkniętym węzłów, w którym osoby odpowiedzialne za pełną weryfikację sieci z góry są określone przez firmę czy też grupę, na przykład Ripple Labs.
Zespół Stellar sobie zdał sprawę ze wszelkich wad działania systemu zamkniętego oraz zaprojektował SCP jako sieć otwartą, w której dosłownie każdy może obsługiwać węzeł i tym samym stać się pewnego rodzaju walidatorem. Węzły w SCP dowolnie mogą wybierać inne węzły zaufane, a taka podgrupa węzłów sobie ufających nawzajem jest nazywana częścią kworum.
Tokeny Stellar Lumens
Lumen to token autorski projektu Stellar. Jest to waluta, która transferuje wartość wbudowaną bezpośrednio w sieć. Stellar Lumen XLM to jednostka waluty cyfrowej, która pomaga bardzo szybko oraz także bezpiecznie przeprowadzać transakcje pomiędzy różnymi walutami oraz także transferować gotówkę do miejsca dowolnego na świecie. Poza walutą wymiany, Lumen w płatniczej sieci odgrywa także rolę znaczącą antyspamową.
Każda transakcja jest obłożona opłatą w wysokości dokładnie 0,00001 XLM, co zapobiega w dużej mierze spamowaniu ekosystemu przez użytkowników złośliwych. Zasadniczo Lumen działa jako sam token bezpieczeństwa redukując ataki DDoS, które ma na celu stworzenie dużej ilości transakcji czy też zajęcie sporej przestrzeni w tak zwanym „ledgerze”.
Więcej informacji: Wprowadzenie do Defi – Wyjaśnienie zdecentralizowanych finansów
Stellar dodatkowo od użytkowników swoich wymaga, aby wszystkie konta posiadały minimum 0,5 Lumenów. Dzięki temu sprawdzić można czy rzeczywiście konto jest autentyczne, a także pomaga danej sieci w utrzymaniu przepływu bezbłędnego transakcji.
Lumen również pomaga usprawnić wielowalutowe transakcje, wspiera wszelkie przelewy pomiędzy różnymi parami pieniędzy, wśród których znajdować się mogą waluty mało popularne.
Napisz komentarz