Polkadot to protokół oparty na technologii blockchain, który pozwala w jednej sieci obsługiwać różne łańcuchy. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest obejście problemu ograniczonej zdolności komunikacyjnej, typowej dla obecnych blockchainów.
Na czym polega Polkadot?
Geneza powstania Polkadot sięga listopada 2017 roku, gdy deweloperzy Parity Technologies stworzyli pierwszy kod na Bithubie. Spółka Parity Technologies, założona przez Gavina Wooda i Juttę Steiner, którzy wcześniej byli dyrektorami Ethereum, tym samym weszła w nową fazę swojego rozwoju, skupiając się mocno właśnie na Polkadot oraz powiązanym projekcie Substrate. Kolejnym krokiem było uruchomienie przez PT pierwszych algorytmów proof-of-concept, a następnie parachaina.
Sam Polkadot de facto wystartował w maju 2020 roku, a w sierpniu umożliwił transfer tokenów. Nie jest to jednak jeszcze projekt skończony, bo cały czas czeka na wdrożenie relay chain oraz aukcji łańcuchowych.
Czytaj więcej: Fałszywa aplikacja Trezora na Google Play – Nie pobieraj
Możliwość jednoczesnej obsługi wielu blockchainów, oferowana przez Polkadot, opiera się na tzw. shardingu poprzez parachainy. To właśnie to rozwiązanie pozwala na równoległe, bezproblemowe przetwarzanie licznych transakcji, a zatem zwiększa skalę działania całego systemu.
Zalety Polkadot
Zastosowane tu parachainy mają to do siebie, że można je dopasować do każdego pojedynczego przypadku zastosowania albo aplikacji. Taka specjalizacja dodatkowo zwiększa efektywność działania. Co więcej, mogą one dzielić się między sobą, a także z aplikacjami informacjami i funkcjonalnością. Projekt Polkadot jest bowiem w pełni interoperacyjny i zapewnia wysoki stopień kompatybilności poszczególnych łańcuchów. Wśród jego innych zalet uwagę zwraca także łatwość modyfikacji. Można go zmieniać przez dodawanie nowych funkcji bez konieczności całkowitej zmiany całej sieci, co oszczędza zarówno czas, jak i nakład pracy.
Zobacz również: Czy Ethereum prześcignie Bitcoina w 2024 roku?
Wszyscy deweloperzy mogą na Polkadocie tworzyć swoje własne łańcuchy, nazywane tu parachainami. Umożliwia to struktura Substrate, przeznaczona przez Parity Technologies właśnie specjalnie do budowania blockchainów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie łańcuchy bloków stworzone przy pomocy Substrate muszą znajdować się w sieci Polkadot. Mogą one pozostawać poza tą siecią i nadal spełniać swoje zadanie.
Polkadot a inne blockchainy
Polkadot daje także możliwość obsługiwania funkcji znanych dobrze z innych blockchainów. Do tych najpopularniejszych należą:
- smart kontrakty na Ethereum,
- UTXO na Bitcoinie,
- ZK-snarks (Zcash).
Co prawda nie są one domyślnym przeznaczeniem Polkadot, ale dzięki szerokiemu zakresowi możliwości w sieci, można je bez problemów dodać do parachainów lub z nich usunąć.
Parachainy Polkadot pojawiają się między innymi w łańcuchach transakcyjnych, tożsamości, przechowywania plików czy finansowych. W tej chwili już ponad 25 projektów realizowanych jest na Polkadot. Te najbardziej znane to: Chainlink i Ocean Protocol.
Struktura działania sieci
Na całą sieć Pokladot składa się kilka podstawowych elementów, umożliwiających jej działanie:
- relay chain – węzeł umożliwiający połączenie między całym szkieletem sieci a parachainami,
- parachainy – blockchainy, które są od siebie niezależne, zarezerwowane przez aukcję i połączone za pośrednictwem relay chain,
- parathready – ograniczona wersja parachainów z mniejszą liczbą funkcji, stworzona dla deweloperów, dająca możliwość przetestowania sieci Polkadot,
- mosty (bridges) – moduły łączące się z łańcuchami bloków innego typu (np. Bitcoin).
Własny token Polkadot
Polkadot dysponuje swoim własnym tokenem DOT. Firma Parity Technologies w ostatnich latach kilkukrotnie przeprowadzała jego sprzedaż, która jednorazowo dawała jej zawsze ponad 100 milionów USD. Zyskom nie zaszkodziła nawet dość poważna wpadka w portfelu Ethereum, która doprowadziła do bezpowrotnej utraty około połowy tokenów. Od sierpnia 2020 roku sieć daje inwestorom możliwość przeprowadzania transakcji innymi tokenami. Dzięki temu DOT pojawił się już na kilkudziesięciu giełdach, a jego kapitalizacja bardzo szybko wzrosła, mimo wielokrotnej redenominacji.
Warto wiedzieć: Czym jest hard fork? Jak działa?
Podobne blockchainy
Warto wspomnieć, że Polkadot wśród blockchainów celujących w łączenie łańcuchów ma konkurentów w postaci Cosmosu, a także Ethereum 2.0. Władze Parity Technologies twierdzą jednak, że ich projekt zapewnia większe bezpieczeństwo dzięki lepszej walidacji, a także jest łatwiej dostępny. W pewnym sensie podobna idea leży u podstaw stworzenia Tezosa, który jest technologicznie dość podobny.
Jaka przyszłość Polkadot?
Powstanie polkadot wydaje się być naturalną konsekwencją kierunku rozwoju technologii opartych na blockchainie. Stale rosnąca liczba samych łańcuchów bloków skłania do poszukiwania sposobów na ich łączenie. Z tego bierze się zaś wysoki poziom użyteczności platformy, a jej pozycję dodatkowo poprawia dynamiczny rozwój tokena DOT. Cały czas jednak jest to system mniej uznany niż wiele platform z dłuższym stażem działania. Nadal nie wyprodukował żadnej wielkiej aplikacji i ciągle nie oferuje inwestorom wszystkich niezbędnych funkcji.
Napisz komentarz