Strona główna » Kryptowaluta Ethereum (ETH) jak działa?
Kryptowaluta Ethereum (ETH) jak działa

Kryptowaluta Ethereum (ETH) jak działa?

Do niedawna nikt poważnie nie traktował możliwości handlu Ethereum (ETH) jak i innymi kryptowalutami. Obecnie cieszą się coraz większą popularnością, co sprawia, że zyskały przyporządkowanie do legalnych aktyw w portfelach. Obecne ruchy graczy określane są jako „cyfrowa gorączka” i porównywalne są do gorączki złota z XIX wieku lub bańki internetowej z 2001 r. Stale odnotowujemy wzrost cen kryptowalut z uwagi na ich spopularyzowanie. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym jest Ethereum, co go odróżnia od innych kryptowalut, a także jakie są możliwości handlu? 

Ethereum (ETH) – podstawowe informacje

Ethereum to jedna z form waluty cyfrowej, która jest zarówno tworzona jak i przetrzymywana w formie elektronicznej. W odróżnieniu od tradycyjnych walut, nie ma możliwości jej wydruku. Z Bitcoinem łączy ją zdecentralizowana sieć płatnicza, co pozwala na dokonywanie anonimowych płatności internetowych, które nie opierają się na korzystaniu z usług bankowych lub postronnych osób. W rankingu kryptowalut, Ethereum zajmuje drugie miejsce, zaraz po Bitcoinie. Pomimo wielu podobieństw, występują znaczne różnice:

  • Technologia blockchain – Ethereum umożliwia szybsze tworzenie bloków (zapisywania transakcji na kryptowalutach), umożliwiając szybsze dokonywanie transakcji. W rezultacie, Ethereum, znajduje lepsze zastosowanie w przetwarzaniu transakcji.
  • Czas wykonywania transakcji – Ethereum, z uwagi na posiadaną technologię blockchain, pozwala na potwierdzenie tranzacji w przeciągu kilku sekund. W przypadku Bitcoina czas może wynosić ok. kilku minut. 
  • Sieć – Technologia Ethereum została stworzona nie tylko do korzystania z kryptowalut, ale także do tworzenia aplikacji komputerowych. Z tego względu, jego posiadacze mogą również kodować i handlować innymi przedmiotami (m.in. kontraktami na sprzedaż mieszkań), co zwiększa aktrakcyjność kryptowaluty dla przedsiębiorstw. 
  • Zyski z kopania – co 4 lata odnotowywany jest spadek o połowę zysku z kopania Bitcoina. Na dzień 11 października 2017 r. określono jego wartość na poziomie 12,5 BTC. Z kolei, w przypadku Ethereum, zyski z kopania są uzależnione od algorytmu Ethash, proof-of-work. Obecnie mają wartość 5 jednostek ether dla pojedynczego bloku. 
Czytaj więcej:   Czy Ethereum prześcignie Bitcoina w 2024 roku?

Ethereum – co to jest?

Debiut Ethereum miał miejsce w 2013 r. Przedstawiony został w raporcie Vitalika Buterina, który jest programistą słynącym z zaangażowania w Bitcoina. Przedstawiał, że Bitcoinowi brauje języka skryptowego do dalszego rozwoju. Jego twierdzenia nie odnalazły poparcia u innych członków społeczności, dlatego nie zostały zrealizowane. Postanowił stworzyć nową platformę, która będzie oparta na uniwersalnym języku skryptowym.  

Warto wiedzieć: W USA dojdzie do objęcia kryptowalut tajemnicą bankową

Spostrzeżenia Buterina pozwoliły stworzyć rozszerzoną o nowe możliwości walutę cyfrową. Opiera się standardowo na technologii blockchain, jednak posiada również kontrakty peer-to-peer oraz inne praktyczne możliwości, m.in. Smart Contracts, Ethereum Virtual Machine.

Zastosowanie decentralizacji sprawia, że Ethereum o wiele rzadziej pada ofiarą oszustów i cenzury. Niekwestionowaną zaletą kryptowaluty jest wysoki poziom bezpieczeństwa w odniesieniu do tradycyjnych kontraktów i umniejszenia kosztów ponoszonych przez użytkowników. 

Ethereum – wartość

W ostatnim czasie możliwy jest do zaobserwowania gwałtowny wzrost, który prawdopodobnie będzie się utrzymywał przez najbliższe miesiące. Rynek kryptowalut charakteryzuje się zmiennością, dzięki czemu graczom nie brakuje zastrzyku emocji. Każdy gracz musi zrozumieć jakie ryzyko wiąże się z obrotem Ethereum. 

Czytaj dalej: Janet Yellen kolejny raz kieruje słowa krytyki pod adresem Bitcoin (BTC)

Niebywały szum związany z kryptowalutami sprawia, że dochodzi do wzrostu ich zmienności. To przekłada się na zwiększony popyt, ponieważ co raz więcej traderów i inwestorów chce na nich zarobić. 

Handel Ethereum poprzez giełdę i kontrakty CFD

Handel ETH może odbywać się na kilku płaszczyznach. Najpopularniejsze jest założenie rachunku kryptowalut i korzystanie z giełdy Ethereum. Wówczas można nabyć kryptowalutę i przechowywać ją przez dowolny czas. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na kontrakty na różnicę kursową. Kontakty pozwalają na otwieranie pozycji na wartości Ethereum, co umożliwia dokonywanie spekulacji odnośnie jej spadku lub wzrostu. 

Czytaj więcej:   ETH 2.0 – ile transakcji jest w stanie na sekundę przetworzyć sieć?

Zawieranie kontraktów nie wymaga posiadania kryptowaluty, ważne jest wyłącznie ustalenie ruchu cenowego. Atutem tych instrumentów pochodnych jest brak konieczności korzystania z portfela lub kupowania Ethereum na nieuregulowanych płaszczyznach. 

Więcej informacji: Przychody z wydobycia ETH osiągnęły rekord wszech czasów

Kontrakty na różnicę kursową są korzystne ze względu na występujące wahania ceny. Podczas handlu na CFD na Ethereum konieczne jest handlowanie przy wykorzystaniu dźwigni, co sprawia, że konieczny jest niewielki wkład do otworzenia pozycji i osiągnięcia takiej samej wartości inwestycji. Pozwala to na osiąganie większych zysków jak i strat. W przypadku dźwigni, należy pamiętać o tym, że zmienność przekłada się na radykalny wzrost ryzyka. 

Ethereum coraz częściej jest określany jako wiodąca konkurencja dla Bitcoina. Przewyższa go z uwagi na zwiększoną ilość zastosowań, np. wymiana zabezpieczeń peer-to-peer, zakłady, a także crowdfunding w sieci. 

Tomasz

Moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi zgłębić tajniki technologii blockchain, analizy rynków krypto oraz strategii inwestycyjnych. Moje artykuły i analizy są regularnie publikowane w wiodących czasopismach branżowych, a moje prognozy i rekomendacje cieszą się uznaniem zarówno wśród początkujących entuzjastów kryptowalut, jak i doświadczonych inwestorów.

Więcej informacji

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *