Strona główna » Kryptowaluta Cardano jak działa?
Kryptowaluta Cardano jak działa

Kryptowaluta Cardano jak działa?

Cardano jest platformą bazującą na publicznym rejestrze blockchain, która chce rzucić wyzwanie Ethereum. Jest oparta na otwartoźródłowej technologii i zdecentralizowana, a do tego posiada własną walutę ADA.

Cardano – naukowe podejście do blockchaina

Cały projekt jest wciąż w fazie rozwoju, który ma go zaprowadzić na szczyt w zestawieniu najbardziej kompleksowych zdecentralizowanych platform blockchainowych. Ma być naturalnym środowiskiem dla tokenów rozprowadzanych w czasie ICO, smart-kontraktów, a także aplikacji zdecentralizowanych, nazywanych również dApps. Cały czas trzymając się zasad decentralizacji i najwyższego stopnia bezpieczeństwa dla użytkowników, platforma zapowiada wysoką skalowalność oraz zgodność z państwowymi regulacjami prawnymi.

Nad rozwojem sieci pracuje duży zespół złożony z deweloperów, którzy w wielu przypadkach legitymują się stopniami naukowymi. To także ma odróżniać Cardano od konkurencji. Platforma przekonuje, że jest pierwszą w środowisku blockchain, która swoją pozycję buduje właśnie na podstawie badań naukowych.

Czytaj więcej: W jaki sposób zaoszczędzić na podatkach od kryptowalut?

Podstawą działania Cardano jest algorytm typu Proof of Stake pod nazwą Ouroboros. Projektanci przekonują, że jest absolutnie niemożliwy do złamania, a jego bezpieczeństwo jest równe Proof of Work w Bitcoinie, ale jest on znacznie mniej energochłonny, ponieważ nie wymaga wielkiej mocy obliczeniowej.

Nazwa Cardano

Platforma Cardano ruszyła we wrześniu 2017 roku. Swoją nazwę zawdzięcza XVI-wiecznemu włoskiemu matematykowi i astrologowi Girolamo Cardano, który był m.in. jednym z pierwszych matematyków systematycznie używających liczb ujemnych, a także autorem pionierskiego traktatu o prawdopodobieństwie. Platforma nazwana od jego imienia została stworzona w języku Haskell, który daje duże możliwości programowania funkcyjnego i posiada tolerancję na awarię, ale nie należy do najpopularniejszych wśród programistów. Szefem deweloperów całego projektu jest Charles Hoskinson, który ma za sobą pracę przy Ethereum czy BitShares.

Czym jest kryptowaluta ADA?

Nazwa kryptowaluty ADA to także hołd złożony wielkiej postaci z dziejów matematyki, tym razem brytyjskiej matematyczce Ady Lovelace, która naprawdę nazywała się Augusta Ada King i była córką legendarnego poety, lorda George’a Byrona. W XIX wieku wsławiła się m.in. napisaniem pierwszego algorytmu przeznaczonego dla komputera (maszyny), stąd nazywa się ją czasem pierwszą programistką w historii.

Kim są slot leaderzy?

ADA to kryptowaluta mająca wysoką rynkową kapitalizację i równie wysoki poziom ograniczonej podaży maksymalnej (45 mln. jednostek). Wykorzystanie algorytmu Proof of Stake oznacza, że monety nie są wykopywane, a transakcje zatwierdzają (slot) leaderzy posiadający odpowiednią ilość środków. To także oni mogą dodawać nowe bloki transakcyjne.

Warto wiedzieć: Polkadex – nowy projekt od Polkadot czym jest?

Otwartość Cardano wyraża się również w tym, że wszyscy posiadacze ADA są uprawnieni do wyboru slot leaderów, a ich głosy mają ważność uzależnioną od ilości posiadanych środków. Rolę leadera można w pewnym sensie porównać do „kopacza” w sieciach Proof of Work, takich jak znane z Bitcoina. Każdy z nich zarabia na kosztach transakcyjnych, które zależą od wyrażonej w bajtach wielkości. To rozwiązanie upodabnia sieć do Ethereum.

Dwie warstwy sieci Cardano

Cardano posiada dwie odrębne warstwy: obliczeniową oraz rozliczeniową. co pozwala znacznie łatwiej usuwać błędy i nie doprowadza do konieczności stosowania hard forków przy aktualizacjach. Cała sieć blockchain i jej wszystkie funkcjonalności działają na warstwie rozliczeniowej. To dzięki niej można między innymi przeprowadzać transakcje, wybierać slot leaderów oraz tworzyć bloki.

Perspektywy działania Cardano – 5 progów

Platforma ma bardzo jasno określony plan działania na przyszłość. Wyznaczyła sobie 5 progów do osiągnięcia, a każdy z nich został nazwany od nazwiska znanej postaci z przeszłości. Ten, pierwszy, pod nazwą Byron (z przyczyn, o których powyżej), oznaczał uzyskanie określonego poziomu decentralizacji i już został osiągnięty. Dwa ostatnie, oznaczone jako Basho od japońskiego poety i Voltaire od wybitnego francuskiego filozofa, wiążą się z wysokim poziomem skalowalności, a także zwiększeniem bezpieczeństwa sieci.

Na czym polegało ICO Cardano?

Projekt Cardano już u swojego zarania był dość nietypowy pod względem zbiórki funduszy. Wynikało to z tego, że ADA wystartowała jako kryptowaluta, a nie token innego blockchainowego projektu. Zbiórkę adresowano głównie do klientów instytucjonalnych, a trwała ona 15 miesięcy, podczas których sprzedano 55 % całej podaży, czyli prawie 26 mld. jednostek waluty. Sama sieć wystartowała jednak dopiero 8 miesięcy po zakończeniu ICO.

Zobacz również: Australijczycy chętniej więcej w Bitcoin niż w złoto i srebro

Czy Cardano zagrozi Ethereum?

Programiści Cardano podjęli się niezwykle ambitnego zadania napisania od zera kodu źródłowego dla sieci, która chce pokonać tak dużego gracza jak Ethereum. Naukowe podejście i mocny zespół deweloperski są dużymi atutami w tej misji, ale platforma bywa też krytykowana. Za jeden z jej problemów uważa się na przykład duży stopień koncentracji jednostek kryptowaluty ADA w niewielkiej liczbie portfeli. Jej popularności szkodzić może także wykorzystanie niszowych języków programowania, co stawia ją od razu w nieco gorszej pozycji niż Ethereum (ETH).

Tomasz

Moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi zgłębić tajniki technologii blockchain, analizy rynków krypto oraz strategii inwestycyjnych. Moje artykuły i analizy są regularnie publikowane w wiodących czasopismach branżowych, a moje prognozy i rekomendacje cieszą się uznaniem zarówno wśród początkujących entuzjastów kryptowalut, jak i doświadczonych inwestorów.

Więcej informacji

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *