Strona główna » Kryptowaluta Bitcoin SV jak działa?
Kryptowaluta Bitcoin SV jak działa

Kryptowaluta Bitcoin SV jak działa?

Bitcoin Satoshi Vision to platforma płatnicza otwarto źródłowa oparta na technologii blockchain, która wykorzystuje algorytm konsensusu Proof of Work. Sieć oddzieliła się znacznie od łańcucha Bitcoin Cash podczas hard-forku, który miał miejsce dokładnie 15 listopada 2018 roku.

Oddzielenie BSV to efekt braku zgodności w społeczności co do rozwoju dalszego kryptowaluty Bitcoin Cash. BSV, bardzo podobnie jak Bitcoin Cash, jest oparty na kodzie źródłowym zmodyfikowanym bitcoina. Pamiętać musimy, że zarówno Bitcoin Cash, bitcoin, jak i także Bitcoin SV są od siebie niezależnymi kryptowalutami, które funkcjonują w sieciach odrębnych.

Dosyć kontrowersyjna wizja Satoshiego Nakamoto

Bitcoin SV jest rozwijany poprzez firmę nChain, która należy do bardzo kontrowersyjnego Craiga Wrighta, który podaje się za twórcę bitcoina, jakim był anonimowy Satoshi Nakamoto. Jednym z promotorów głównych BSV jest także Calvin Ayre, właściciel portalu oraz kopalni Coingeek, White paper Bitcoin SV opublikowany został 16 sierpnia 2018 roku, zaś Craig Wright twierdził odważnie, że jest to wersja protokołu bitcoina wizji najbliższa, jaką w swoim white-papierze z dnia 31 października roku 2008 stworzył Satoshi Nakamoto. Wright nazywa prowokacyjnie także BSV „prawdziwym jedynym bitcoinem”, ściągając niechę na siebie wielu uczestników rynku.

Czytaj więcej: GameStop spektakularnie spada na swój wcześniejsza pułap

Przez wielu krytyków BSV uznawany jest nie bez podstaw za scentralizowaną całkowicie sieć, ze względu na skupienie ponad osiemdziesięciu procent mocy obliczeniowej całkowitej w trzech miningowych poolach należących do promotorów oraz twórców projektu – Coingeek (należy do Calvina Ayre), SVPool oraz BMG (związane bezpośrednio z Craigiem Wrightem). Podaż maksymalna Bitcoin SV wynosi dwadzieścia jeden milionów jednostek, z czego około osiemdziesiąt cztery procent (ponad siedemnaście milionów) już zostało wykopanych.

Różnice pomiędzy Bitcoin SV oraz Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, jak i także Bitcoin SV w sposób niezwykle istotny różnią się od siebie pod bardzo wieloma względami, co sprawia, że każda z sieci nie są kompatybilne ze sobą oraz co w efekcie się przyczyniło do podziału łańcuchów, który nastąpił w dniu 15 listopada 2018 roku.

Przede wszystkim każdy z projektów różni się pojemnością maksymalną transakcyjnego bloku – w Bitcoin Cash ona wynosiła początkowo 8 MB, obecnie z kolei są to 32 MB, zaś Bitcoin SV posiada tak naprawdę limit 128 MB na każdy transakcyjny blok, który w przyszłości, według zapowiedzi nChain, powiększony ma zostać do 512 MB.

Razem z aktualizacją sieci 15 listopada ubiegłego roku, Bitcoin Cash wprowadził porządkowanie kanoniczne transakcji przy topologicznym oraz dotychczasowym modelu porządkowania transakcji. To dotyczy sposobu organizacji transakcji w bloku – porządkowanie kanoniczne transakcji zapewnia docelowo możliwość uzyskania o wiele wyższej skalowalności w obrębie bloku o identycznej pojemności, a także między innymi ułatwia identyfikację transakcji w bloku węzłom sieci, jednak nie zostało w BSV zaimplementowane z uwagi na obniżenie potencjalne poziomu bezpieczeństw.

Kod źródłowy Bitcoin SV

W źródłowym kodzie Bitcoin SV doszło do przywrócenia dokładnie czterech kodów operacji, które się znajdowały od samego początku w bitcoinie, jednak później zostały usunięte z niego (ma to być jeden z elementów zgodności z tak zwaną „wizją Satoshiego Nakamoto”. Kody operacji przywrócone w języku Script to OP_MUL, OP_INVERT, OP_LSHIFT, OP_RSHIFT (przesunięcie w prawo i lewo). Według nChain przywrócić to ma konieczne funkcjonalności dla programistów, które usunięte zostały z kodu BTC.

Zobacz również: Salwador uznał BTC za w pełni prawny środek płatniczy

Bitcoin Cash po samym podziale sieci posiada także ograniczenie wagi minimalnej transakcji, która nie może być niższa od stu bajtów, w ramach ochrony przed atakami DDoS. Bitcoin SV takiego dolnego ograniczenia nie posiada.

Bitcoin Cash posiada także kod operacji – OP_CHECKDATASIG, który służy do potwierdzania komunikatów spoza sieci blockchain, co ma docelowo służyć rozwojowi funkcjonalności związanych między innymi za smart kontraktami. Wg nChain, kod operacji powyższy jest zbędny oraz nie został dodany do repozytorium – Bitcoin SV.

Oba te projekty przeciwne są implementacji SegWit (w bardzo dużej mierze z powodu, której od siebie bitcoina się oddzielił Bitcoin Cash) oraz nie dopuszczają wykorzystania skalujących rozwiązań opartych na protokołach warstwy drugiej (takich jak na przykład Lightning Network), skupiają się na uzyskaniu skalowalności wysokiej w obrębie łańcucha bloków. Przeróżne wizje zapewniają przyszłej skalowalności wysokiej sieci. Są one jedną z kości głównych niezgody wśród zwolenników BSV, BCH oraz BTC.

Czytaj dalej: Dubaj – Departament Rządowy akceptuje płatności w kryptowalutach

Bitcoin SV to sieć oparta na algorytmie konsensusu Proof of Work, oznacza to, że za potwierdzania transakcji, tworzenie bloków transakcyjnych kolejnych oraz wydobywanie jednostek nowych kryptowaluty odpowiadają górnicy. BSV kod źródłowy wyodrębniony został z repozytorium Bitcoin Cash, zaś BCH w linii prostej się wywodzi z kodu zmodyfikowanego bitcoina. Z tego właśnie względu wszelkie trzy sieci mają wiele parametrów pokrewnych, różniących się nierzadko wyłącznie detalami niewielkimi. Bitcoin SV, podobnie jak BCH i BTC, funkcjonuje w oparciu o funkcję kryptograficzną hashującą, co oznacza, że kopany może być z wykorzystaniem takiego samego sprzętu, co dwie kryptowaluty wspomniane. Aktualnie rentowną jedyną metodą kopana jest stosowanie tak zwanych układów ASIC.

Tomasz

Moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi zgłębić tajniki technologii blockchain, analizy rynków krypto oraz strategii inwestycyjnych. Moje artykuły i analizy są regularnie publikowane w wiodących czasopismach branżowych, a moje prognozy i rekomendacje cieszą się uznaniem zarówno wśród początkujących entuzjastów kryptowalut, jak i doświadczonych inwestorów.

Więcej informacji

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *