Wokół kryptowalut dawniej narastała spora niepewność, nikt nie traktował ich jako godną inwestycję. Obecnie kryptowaluty, a przede wszystkim Bitcoin, posiadają stabilną pozycję na rynkach międzynarodowych i są na równi spostrzegane z innymi tradycyjnymi aktywami. Kryptowaluty z uwagi na pandemię koronawirusa odnotowują znaczne wzrosty zainteresowania. Wskazujemy, czym są kryptowaluty i czy można z nich korzystać bez znajomości branży IT.
Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty
Bitcoin jest to waluta cyfrowa, która charakteryzuje się tworzeniem i przetrzymywaniem wyłącznie w formie elektronicznej. Jej początek datowany jest na 2009 r., a za twórcę uznaje się Satoshi Nakamoto. Została stworzona jako pierwsza metoda płatności wirtualnych na rynku kryptowalut. Określana jest jako największa innowacja w ostatnim czasie. Do najważniejszych cech Bitcoina zalicza się:
- Bezpieczeństwo – przekazywane informacje podlegają zaszyfrowaniu przy pomocy technologii „blockchain”. Stosowane zabezpieczenia uniemożliwiają ich złamanie.
- Szybkość – płatności dokonywane są wyłącznie drogą internetową. Nie jest istotna odległość i nie występują pośrednicy. System działa przez 24/7, także w święta. Transakcje mają średni czas zatwierdzenia wynoszący 10 minut.
- Niskie koszty – niskie koszty transferu środków pozwala uznać Bitcoina za tanią alternatywę, także w przypadku wysokich sum, na co pozwala wyłączenie banków z transakcji.
- Anonimowość – założenie konta nie wymaga spełnienia warunków formalnych, konta pozostają anonimowe. Każdy użytkownik otrzymuje login złożony z 54 znaków i hasło.
- Decentralizacja – dane dotyczące stanu konta bitcoina są rozmieszczone po całym świecie, co poprawia bezpieczeństwo, w przeciwieństwie do banków, które posiadają scentralizowany system baz danych.
- Ograniczone ilości – twórcy Bitcoina zastrzegli, że do 2140 roku ma powstać 21 000 000 jednostek kryptowaluty. Obecnie, w obiegu znajduje się łącznie ok. 16 500 000 Bitcoinów, zatem w najbliższym czasie będziemy odnotowywać znaczne spowolnienie w ich uwalnianiu.
Bitcoin – co to jest?
Bitcoin zaliczany jest do formy cyfrowej waluty, która wyłącznie jest tworzona i przechowywana elektronicznie. Od walut tradycyjnych, odróżnia go fakt, że nie ma możliwości występowania w zmaterializowanej formie, wydruku. Bitcoin powstaje przy udziale informatyków z całego świata, bazują oni także na programach służących do rozwiązywania problemów matematycznych.
Czytaj więcej: Kryptowaluta Monero XMR jak działa?
Bitcoin stanowi płynny środek wymiany i nieustannie zwiększa się zakres towarów i usług, które można uregulować przy jego pomocy. W ostatnim czasie coraz więcej instytucji, sklepów i firm zaczęło akceptować taką formę płatności. Z uwagi na brak fizycznej formy, wysłanie go w dowolne miejsce na świecie zajmuje chwilę. Na tej płaszczyźnie, widoczna jest różnica w odniesieniu do banków, w których przekazanie środków finansowych wymaga dokonania zapisu nawet na kilku książkach rachunkowych. W przypadku Bitcoina, taka konieczność nie zachodzi.
Kryptowaluty od waluty tradycyjnej różni także banki. Każdy bank dąży do stabilizowania posiadanej waluty. W konsekwencji posiada możliwość wpływu na wzrost podaży pieniądza poprzez „dodrukowywanie”, co pozwala pokryć posiadane długi państwowe. Jednak z drugiej strony dochodzi do dewaluacji waluty. W przypadku cyfrowych walut nie funkcjonuje Bank Bitcoina, który miałby funkcje regulacyjną. Stąd też Bitcoin jest sam dla siebie bankiem i na jego bezpośrednie funkcjonowanie nie mają wpływu inne instytucje. W prowadzonej niezależnej księdze rozliczeniowej znajdują się informacje o stanie posiadania przez wszystkich użytkowników, a także znajdują się zapisy dokonywanych przez nich transakcji. Do utworzenia konta z kryptowalutą konieczne jest wyłącznie pobranie specjalnej aplikacji, a następnie wygenerowanie loginu i hasła. Każde konto jest w pełni anonimowe i jego założenie nie wymaga spełnienia wymogów formalnych.
Zobacz również: Kryptowaluta EOS jak działa?
Powyższe informacje są odzwierciedlone w pojęciu „krypto”. Każda z posiadanych informacji przez Bitcoina ulega starannemu zaszyfrowaniu wewnątrz tego systemu. Co więcej, wykorzystywana jest do tego innowacja w świecie informatyki – technologia „Blockchain”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza nic innego jak „łańcuch bloków”. Powiązania pomiędzy nimi mają charakter kryptograficzny.
Technologia Blockchain – jak działa?
Technologia blockchain jest wizualizowana jako wieża zbudowana z klocków. Stworzona wieża ma stanowić nawiązanie do statusu kont walut cyfrowych, a dokładniej do informacji o stanie posiadania, czyli kto i ile. Określa punkt widzenia dla wszystkich użytkowników tej kryptowaluty. Bloki tworzone są podczas zawierania nowych transakcji, które posiadają wpływ na aktualny status danego konta.
Warto wiedzieć: Kryptowaluta TRON TRX jak działa?
Każdy nowy blok przed dołączeniem do wieży musi ulec specjalistycznemu zaszyfrowaniu, ale także dopasowaniu. Proces jest niezwykle skomplikowany, konieczne jest wykonanie szeregu obliczeń matematycznych w całej sieci komputerów. Później dochodzi do dołączenia bloków, a nowe transakcje zostaną sfinalizowane w systemie. Dopiero wtedy dochodzi do dokonania transferu środków, które zostały wskazane przez użytkowników.
Napisz komentarz