Po pierwsze, aby móc skutecznie zarządzać kryptowalutami warto wiedzieć, jak działa portfel. Tzw. cryptocurrency wallet daje użytkownikowi dwa klucze (prywatny i publiczny), które pozwalają użytkownikowi na prowadzenie inwestycji. Co ciekawe tak naprawdę nie ma w nim walut w sensie fizycznym.
Czy potrzebny jest mi portfel do zarządzania Bitcoinem?
Te dwa klucze dają dostęp do Twojego konta, na którym znajdują się waluty. Te zaś działają w oparciu o technologię Blockchain. Są więc wszędzie w rozproszonej sieci i każdy użytkownik z komputerem ma dostęp do wglądu w publiczne transakcje. Nie oznacza to jednak, że ma dostęp do konta. Samo konto pozwala na zdobycie i przypisanie walut do niego poprzez indywidualny klucz.
Klucze prywatne i publiczne
Klucz prywatny działa niczym otwór do sejfu. W terminologii inwestycji w kryptowaluty klucz publiczny jest sejfem. Zamkniętym, gdyż można go otworzyć, a co za tym idzie zabrać środki jedynie poprzez posiadanie klucza prywatnego. Innymi słowy, klucz publiczny daje każdemu użytkownikowi sieci dostęp do danego portfela, można go zasilać, znając jego adres, ale bez posiadania indywidualnego klucza prywatnego nie można w żaden sposób wypłacić z niego środków. Jeśli jednak klucz zostanie zgubiony, ktoś obcy wówczas dostaje dostęp do konta. Na tym polega to zabezpieczenie.
Czytaj więcej: Jak i gdzie kupić sprzedać SushiSwap (SUSHI)?
Co prawda brak dostępu do portfela nie oznacza z automatu braku dostępu do środków, gdy nikt obcy nie ma dostępu do klucza prywatnego. Portfel kryptowalut nie działa mimo wszystko jak bank: nie pozwala w razie czego na zmianę PIN-u czy hasła jeśli zostanie zgubiony. Portfele do obsługi kryptowalut dzieli się na tzw. zimne oraz ciepłe. Zimne działają offline, ciepłe online. Te dzielą się na kolejne podkategorie. Niektóre portfele obsługują wyłącznie BTC, inne także pozostałe waluty. Warto mieć to na uwadze.
Portfele zimne
Do zimnych portfeli zaliczamy portfele sprzętowe. Działają offline w postaci fizycznej np. na nośniku jakim jest pendrive. Nawet po podłączeniu do komputera pełnego wirusów przechowywane klucze do konta są w pełni bezpieczne. Są szczególnie polecane przy długofalowym przechowywaniu kryptowalut. Portfel obsługuje ponad 100 aplikacji jednocześnie, ma wbudowany Bluetooth oraz pozwala na przywrócenie dostępu do konta na innym urządzeniu poprzez dodatkowy kod bezpieczeństwa.
Alternatywą jest także portfel papierowy.
To darmowy sposób na zapisanie klucza prywatnego i publicznego. Jednak jego minus to, łatwość, z jaką można tak wydrukowany kod zgubić lub po prostu zniszczyć. Przed przystąpieniem do generowania kodu należy mieć pewność, że na komputerze nie ma żadnych wirusów. Generowanie portfela papierowego przebiega w następujący sposób.
- Z portalu GitHub pobierz plik skryptu portfela poprzez „sklonuj lub pobierz”.
- Po pobraniu pliku ZIP odłącz komputer od sieci.
- Wypakuj i w plikach otwórz poprzez przeglądarkę plik bittadress.org
- Kilka zwykłych ruchów myszą wygeneruje wówczas losowy klucz prywanty
- Wybierz opcję portfela papierowego
- Na tym etapie można wydrukować swój klucz, lub utworzyć ich więcej i dodatkowo zabezpieczyć portfel.
Portfele gorące – Blockchain oraz Mobile
Portfele te należą do mniej bezpiecznych niż zimne, ze względu na konieczność dostępu do sieci podczas ich zakładania oraz obsługi. Portfele desktopowe zarządzane są z poziomu komputera i systemy Linux, Mac i Windows. Najpopularniejsze z portfeli z obsługą Bitcoin’a to m.in. Electrum, Jaxx i Exodus. Portfele przeglądarkowe zakłada się poprzez przeznaczone do tego witryny. Najbardziej znanym jest obecnie portfel oparty na technologii Blockchain.
Aby założyć portfel Blockchain, wystarczy wykonać następujące kroki:
- Założyć nowy profil na witrynie blockchain.com/pl/wallet
- Podać mail oraz hasło dla nowego konta
- Zweryfikować portfel wysłanym w wiadomości zwrotnej na mail kodem. Od teraz można dokonywać transakcji krytpowalutami.
Inne możliwości daje portfel mobile. Zarządza się kontem poprzez aplikacje na smartfony. Tutaj także wymagana jest jednak łączność z siecią. Obecnie najszerzej rozpoznawalnym portfelem obsługującym BTC jest Electrum.
Bezpieczeństwo konta
Należy jeszcze raz wspomnieć, że portfel do inwestycji w krytowaluty nie działa jak konto w banku. W przypadku zgubienia kodu prywatnego Twoje środki mogą bezpowrotnie zostać utracone. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu dostępu do niego. Pamiętaj o generowaniu kluczy w pełni bezpiecznym środowisku. Pozwoli to uniknąć niechcianych kradzieży lub też włamań na konto. W razie utraty portfela fizycznego pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu poprzez szyfrowanie.
Więcej informacji: Czy obecnie warto jest zainwestować w Bitcoina?
Na wypadek awarii sprzętowych warto mieć dobrze ulokowane zapasowe klucze. Nikomu nie udostępniaj swojego klucza prywatnego. Jeśli chcesz przetrzymywać dłużej waluty cyfrowe, pomyśl nad portfelem, bez konieczności dostępu do internetu. Wybór takiego sprzętu wiąże się z zakupem prosto od producenta. Da to gwarancję braku udziału osób trzeci w potencjalnych modyfikacjach i przeróbkach. Jeśli jednak zdecydujesz się na portfel w przeglądarce, pamiętaj, że klucz generuje dana witryna internetowa i poniekąd powierzasz swoje środki w obce ręce.
Napisz komentarz