Metale szlachetne były, są oraz także będą przedmiotem zainteresowania wielu fałszerzy. Dlatego też, aby móc inwestować w sposób bezpieczny w złote sztabki oraz monety, warto poznać kilka faktów dotyczących ich autentyczności. Jak sprawdzić i nie dać się nieuczciwemu sprzedawcy oszukać?
Proste badanie autentyczności
Najłatwiej sprawdzić jest autentyczność monety oraz sztabki, która jest wykonana z czystego złota 24-karatowego. W przypadku takim wykorzystać można fakt, że złota się charakteryzuje naprawdę wysoką gęstością. Producenci bardzo dokładnie określają wymiary oraz wagę produktów z tego kruszcu. Wystarczy sprawdzić zatem na stronie producenta, jakie parametry powinny być danego wyrobu, a następnie przy użyciu suwmiarki oraz wagi sprawdzić dokładnie jego gęstość. Można tę ostatnią zweryfikować przy pomocy wagi oraz naczynia z wodą.
Warto wiedzieć: Jak inwestować w srebro? Bezpieczne zasady
Metodę powyższą trudniej jest zastosować w przypadku sztabek, które są zapakowane certipacki. Zważenie sztabki złota nie jest tutaj możliwe, a producenci nie podają wagi produktów razem z opakowaniem. W sytuacji tej może zweryfikować wymiary sztabki, co uchronić pozwala przed fałszywkami słabo wykonanymi. Ostatnie posiadają także niedokładnie wykonane napisy. Znaki na monetach autentycznych oraz na sztabkach mają dosyć ostre krawędzie oraz dosyć staranne wykonanie.
Jak po dźwięku rozpoznać złoto?
Złota zapakowanego w certipack na pewno nie uda się sprawdzić także przy pomocy znanej nam od tysięcy lat dźwiękowej metody. Inaczej jest jeśli chodzi o niezapakowane sztabki złota, a szczególnie w przypadku złotych sztabek, które mają określone ściśle brzmienie. Wprawione ucho rozpozna po dźwięku złoto, ale są też dostępne na przykład specjalne aplikacja na smartfony, które pozwalają na sprawdzenie jego autentyczności poprzez badanie powtarzalności rezonansowych częstotliwości.
Czytaj dalej: Jakie zyski inwestując w złoto i bitcoin od początku roku 2023
Badanie elektrycznej przewodności w sztabce złota
Do fałszowania wyrobów ze złota wykorzystuje się najczęściej wolfram, który jest metalem jedynym o podobnej do niego gęstości. Jednak, w porównaniu do złota, jest o wiele gorszym przewodnikiem prądu elektrycznego. Dlatego właśnie, aby sprawdzić, czy nie znajduje się czasem w konkretnej sztabce, zbadać wystarczy jej elektryczną przewodność. Pozwala to na użycie wykonanego samodzielnie testera czy też urządzenia specjalnego, który mierzy konduktywność metalu. Co jest bardzo ważne, taką technikę zastosować można w przypadku sztabek w specjalnych certipackach.
Jak sprawdzić swoje złoto przy pomocy magnetycznej wagi?
Złota jak i także wolfram „podszywający się” różnią się w zakresie wszelkich posiadanych magnetycznych właściwości. Dzięki temu, autentyczność sztabki złota czy też złotej monety sprawdzić można przy pomocy magnetycznej wagi, a niekiedy nawet zwykłego magnezu niedużego (identycznie jak w przypadku fałszywki z bardzo dużą zawartością wolframu).
Więcej informacji: Czy złoto zastąpi miejsce dolara jako głównej waluty rezerwowej?
Wolfram jest tak naprawdę paramagnetykiem, dlatego w sposób bardzo delikatny przyciąga nasz magnes. Z kolei w przypadku diamagnetyków, takich jak właśnie złoto, zachodzi odwrotna reakcja.
Napisz komentarz