Spółka PKN Orlen SA to jedna z największych spółek na polskiej giełdzie i największa w Polsce spółka przemysłu paliwowego i energetycznego. W 2019 roku spółka osiągnęła zysk w wysokości ok. 4,3 miliarda złotych. Aktywa Orlenu wynoszą ok. 70 miliardów złotych.
Spółka systematycznie powiększa swoją pozycję na rynkach europejskich. Posiada stacje benzynowe m.in. w Niemczech czy Czechach czy rafinerię na Litwie. W Kanadzie Orlen poszukuje i wydobywa gaz ziemny oraz ropę naftową. Spółka jest również właścicielem Anwil, która wytwarza nawozy azotowe. Orlen rozpoczął procedurę związaną z przejęciem m.in. PGNiG i Lotos. Produkty grupy kapitałowej są dostępne w prawie 100 krajach.
Gdzie kupić akcje PKN Orlen SA?
Akcje PKN Orlen można kupić w większości domów maklerskich i brokerów. Możliwość zakupu udziałów w Orlenie ma broker XTB. Jest to polski broker, który ma licencję Komisji Nadzoru Finansowego. Jeśli chcemy się przekonać w jaki sposób można zakupić akcję Orlenu, możemy założyć za darmo konto demonstracyjne.
Na platformie Plus500 możemy zakupić jedynie kontrakty CFD na akcje Orlenu, czyli będą one śledziły cenę udziałów. Ponadto możemy skorzystać z dźwigni finansowej 1 do 2, czyli np. wzrost ceny akcji o 1% oznacza (bez prowizji czy spreadów) zysk 2%. Należy mieć świadomość, że działa to też w drugą stronę. Niestety na eToro również nie można kupić udziałów w PKN Orlen SA, ale można znaleźć kontrakty CFD na Orlen.
Jak kupić i sprzedać akcje PKN Orlen SA?
Jeśli uznaliśmy, że przed spółką Orlen są wyłącznie perspektywy wzrostu to powinniśmy kupić akcje np. na XTB. Będziemy mogli nie tylko czerpać zysk kapitałowy (po sprzedaży), ale również uczestniczyć w życiu spółki (na żądanie można brać udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy i uczestniczyć w głosowaniach). Mimo, że zapewne nie będziemy mieli znaczącego wpływu na decyzje, to będziemy mieli lepsze informacje o nastrojach innych alokujących.
Czytaj również: Dźwignia finansowa i margin trade. Jak na nich zarabiać?
Natomiast jeśli uważamy, że nie musimy być rzeczywistym współwłaścicielem Orlenu i wystarczy nam zysk kapitałowy, to powinnyśmy zakupić kontrakty CFD na Orlen. Jeżeli prognozujemy, że spółka na pewno wzrośnie, to powinniśmy skorzystać z tzw. dźwigni, która spotęguje nasze zyski. Zawsze należy mieć jednak świadomość, że działa to też w stronę niekorzystną dla nas. Ponadto jeśli utrzymujemy pozycję przez noc (czyli po zamknięciu rynków), to będziemy zmuszeni zapłacić dodatkową prowizję (tzw. nocne finansowanie).
Gdy ostatnia sytuacja wizerunkowa Orlenu sprawia, że uważamy, iż Orlen będzie tracił na wartości to powinniśmy zająć tzw. krótką pozycję przy kontraktach CFD na PKN Orlen SA. Oznacza to, że powinniśmy zaznaczyć okno z hasłem „sprzedaj”. Tutaj również możemy korzystać z dźwigni finansowej i wciąż może być ona dla nas korzystna lub nie. Co ważne, prowizja za nocne finansowanie przy sprzedaży jest niższe.
Przy rynkach instrumentów pochodnych zawsze ryzyko jest wyższe. Wskazuje się, że nawet 90% alokujących może tracić cały kapitał początkowy. Jednocześnie wszyscy maklerzy i brokerzy muszą stosować tzw. ochronę przed ujemnym saldem. Oznacza to, że niemożliwe jest posiadanie długu u jakiegokolwiek brokera.
- Wybór domu maklerskiego:
- Aby dokonać transakcji giełdowej, potrzebujesz konta w domu maklerskim. W Polsce jest wiele domów maklerskich oferujących takie usługi, zarówno tradycyjnych, jak i internetowych.
- Przy wyborze domu maklerskiego warto zwrócić uwagę na opłaty transakcyjne, dostępność platformy handlowej, opinie innych klientów oraz dodatkowe usługi, takie jak analizy rynkowe.
- Otwarcie rachunku maklerskiego:
- Po wyborze domu maklerskiego musisz otworzyć rachunek maklerski. W tym celu będziesz musiał dostarczyć wymagane dokumenty, takie jak dowód osobisty, oraz wypełnić odpowiednie formularze.
- W niektórych przypadkach proces otwarcia rachunku może być w pełni zdigitalizowany i możliwy do przeprowadzenia online.
- Wpłata środków:
- Po otwarciu rachunku musisz wpłacić na niego środki, które planujesz przeznaczyć na zakup akcji. Możesz to zrobić poprzez tradycyjny przelew bankowy.
- Zakup akcji:
- Po zalogowaniu się na platformę handlową, wyszukaj akcje PKN Orlen SA, zazwyczaj pod skrótem tickerowym „PKN” lub „ORLEN”.
- Określ ilość akcji, którą chcesz zakupić, oraz cenę, po której chcesz dokonać transakcji. Możesz wybrać zlecenie „po rynku” (kupujesz po aktualnej cenie rynkowej) lub „limitowane” (określasz cenę, po której chcesz kupić).
- Potwierdź zlecenie.
- Sprzedaż akcji:
- Proces sprzedaży akcji jest podobny do procesu zakupu. W platformie handlowej wybierz akcje PKN Orlen SA, które posiadasz, określ ilość akcji do sprzedaży oraz cenę sprzedaży.
- Potwierdź zlecenie.
- Monitorowanie inwestycji:
- Regularnie monitoruj wartość swojego portfela, analizuj informacje i raporty dotyczące PKN Orlen SA oraz ogólną sytuację na rynku.
- Pobieranie dywidendy:
- Jeśli posiadasz akcje PKN Orlen SA w dniu wypłaty dywidendy, przysługuje Ci prawo do jej otrzymania. Dywidenda zazwyczaj jest automatycznie przekazywana na Twój rachunek maklerski.
- Zamknięcie rachunku:
- Jeśli zdecydujesz się zakończyć inwestowanie, możesz zamknąć rachunek maklerski. W tym celu skontaktuj się z wybranym domem maklerskim i postępuj zgodnie z jego procedurą.
Pamiętaj, że inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem. Cena akcji może rosnąć, ale także spadać. Zanim zainwestujesz, dokładnie przeanalizuj rynek, sytuację spółki oraz własne cele inwestycyjne.
Napisz komentarz