Nie chcemy tutaj absolutnie nikogo przekonywać do zainwestowania w srebro. Nie zamierzamy również rozwodzić się nad inwestycyjną wyższością srebra nad złotem. Nie chcemy również w żaden sposób zniechęcać albo zachęcać do tego metalu.
Celem poniższego artykułu będzie zaprezentowanie możliwych metod inwestowania w srebro. Należy mieć tylko na uwadze, iż srebro nie jest już metalem monetarnym i stało się głównie przemysłowym surowcem. Między innymi z tego powodu jest to aktywo bardziej ryzykowne, aniżeli złoto i w naszej ocenie nie jest substytutem dla ,, królewskiego” metalu.
Srebro to złoto dla zuchwałych
Na rynku finansowym panuje przekonanie, iż srebro to niezwykle ,,dziki” metal, zaś jego zmienność jest dużo wyższa, aniżeli w wypadku złota. Wystarczy, iż spojrzymy na historyczne wykresy. Jeszcze z początkiem XXI wieku srebro było inwestycyjnie martwym tematem – nikt go po prostu nie chciał, nawet przy niskich cenach. W momencie hossy (1999-2008) ceny srebra znacząco wzrosły, bowiem aż czterokrotnie, osiągając szczyt w 2008 roku.
Czytaj więcej: Jakie zyski inwestując w złoto i bitcoin od początku roku 2023
W tym samym czasie ceny złota wzrosły także czterokrotnie. Różnice zaczęły się po 2008 roku. W pierwszej fazie kryzysu, notowania kontraktów terminowych na srebro spadły aż o 60 procent. Korekta na złocie sięgała zaś trochę ponad 30 procent. W 2011 roku złoto osiągnęło nominalny rekord, który do dzisiaj nie został pobity (1.920 USD za uncję). Zaś srebro w tym samym roku dotarło aż do 50 dolarów za jedną uncję. Kto więc nie słuchał ostrzeżeń, ten mógł być stratny na poziomie nawet 70 procent na srebrnej inwestycji.
Zakup srebra fizycznego
Najbardziej oczywistą opcja inwestycji w srebro to po prostu zakupienie metalu w postaci monet bulionowych albo sztabek. Taka operacja będzie nawet łatwiejsza, aniżeli w przypadku złota, gdyż:
- cena jednostkowa srebra jest dużo niższa, niż złota, zatem nie trzeba na samym początku dysponować sporą kwotą pieniędzy,
- z takiego samego powodu, metal ten jest znacznie rzadziej podrabiany, aniżeli wspomniane złoto – natrafienie na podróbkę srebra graniczy z cudem.
VAT
Najważniejsza wadą inwestowania w srebro w formie fizycznej to VAT, który w naszym kraju wynosi 23 procent, podczas gdy metal ,, królewski” w całej Unii Europejskiej pozostaje cały czas zwolniony z takiego podatku.
Problemy z odsprzedażą
Drugi problem to trudności z odsprzedażą fizycznego srebra. W dużych ilościach monety ze srebra może od nas odkupić wyłącznie duży diler, zajmujący się metalami szlachetnymi, niemniej na pewno potrąci sporą marżę. Szczęścia możemy też spróbować, wystawiając srebro w formie monet na sprzedaż w sieci, niemniej potrzeba na to czasu, a ponadto zostaniemy obciążeni kosztami transakcyjnymi.
Warto wiedzieć: Czy złoto zastąpi miejsce dolara jako głównej waluty rezerwowej?
Duże gabaryty
W przypadku większych kwot, które zainwestujemy w srebro fizyczne, następna wadą mogą być duże gabaryty tejże inwestycji. Przykładowo, warta około 150 000 złotych sztabka złota, bez problemu mieście się w dłoni, zaś takiej samej wielkości sztabka srebra zajmuje dwa razy więcej miejsca, a przy tym jest warta jedynie 2 000 złotych.
Inwestowanie w srebro „papierowe”
Rozwiązaniem problemów płynnościowych i logistycznych, będzie zainwestowanie w srebro ,,papierowe”, które występuje głównie w postaci jednostek ETF. To papier wartościowy, w 100 procentach zabezpieczony metalem w formie fizycznej, który przechowywany jest w podziemnym skarbcu. Dopóki tak faktycznie będzie, to kurs jednostki ETF-a winien być równy wartości przypadającej nań ilości srebra.
Nabycie akcji kopalni srebra
Nie musimy zostać posiadaczami fizycznego srebra, aby na nim zarabiać. Wystarczy, iż będziemy współwłaścicielem kopalni zajmującej się jego wydobyciem. Niestety, w wypadku srebra sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż wśród największych producentów tylko trzech to ,,czysty” zakład na ten metal.
Więcej informacji: Bitcoin wykazuje zachowanie jak złota w 1970 roku
Akcje spółek, które zajmują się wydobywaniem srebra działają niczym lewarowany instrument: na ogół zmiany ich notowań są kilkukrotnie większe od zmian ceny samego surowca. I działa to oczywiście zawsze w obie strony.
Napisz komentarz