Strona główna » Iran zamknął 1 620 nielegalnych kopalni kryptowalut
Iran zamknął 1 620 nielegalnych kopalni kryptowalut

Iran zamknął 1 620 nielegalnych kopalni kryptowalut

W ciągu ostatnich 18 miesięcy Iran zamknął ponad 1 600 nielegalnych kopalni kryptowalut. Szczególnie intensywnie władze tego kraju robiły to w grudniu ubiegłego roku podczas rajdu Bitcoina.

Iran masowo zamyka kopalnie kryptowalut

Rzecznik prasowy Przedsiębiorstwa Wytwarzania, Dystrybucji i Przesyłania Energii Iranu (Tavanir) poinformował, że od lipca 2019 roku w jego kraju zamkniętych zostało aż 1 620 nielegalnych kopalni zajmujących się wydobywaniem kryptowalut. Zużywały one 250 megawatów energii elektrycznej.

Warto wiedzieć: Australijczycy chętniej więcej w Bitcoin niż w złoto i srebro

Właśnie w lipcu 2019 w Iranie wydobywanie kryptowalut stało się legalne, tyle że za zgodą Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu. Zgodnie z obecnymi przepisami, te farmy, które autoryzację resortu otrzymają, muszą płacić podwyższoną stawkę za prąd. Do tej pory zgodę mają 24 duże farmy, a ich łączne zużycie energii wynosi 310 megawatów. Z kolei te kopalnie, które nie uzyskały pozwolenia na taką działalność mogą być przez władze zamykane.

Boom na wydobycie kryptowalut podczas rajdu Bitcoina

Tavanir działa w tej sprawie bezwzględnie, a obywatele są mobilizowani do donoszenia na górników łamiących obowiązujące prawo wysokimi nagrodami finansowymi.

Zobacz również: Janet Yellen kolejny raz kieruje słowa krytyki pod adresem Bitcoin (BTC)

Ostatnio amatorów nielegalnego wydobycia kryptowalut pojawiło się wyjątkowo dużo, bo górnicy liczyli na duże zyski w związku ze wzrostem kursu Bitcoina. W samym grudniu 2020 Tavanir zamknął aż 500 łamiących przepisy kopalń.

Niska cena prądu zachęca górników

Warto pamiętać, że w Iranie z finansowego punktu widzenia opłaca się kopać kryptowaluty, bo cena prądu jest w tym kraju wyjątkowo niska. Nawet wspomniane wyższe stawki dla górników wynoszą tylko 4 800 riali, czyli w przeliczeniu 42 grosze za kilowatogodzinę (kWh). To o ok. 25 % mniej niż wynosi cena kWh w  Polsce. W dodatku prąd dla przeciętnego obywatela dotuje Państwo, a w niektórych instytucjach publicznych i miejscach kultu religijnego jest on darmowy. Z tego względu zdarzały się już w przeszłości sytuacje, gdy farmy wydobycia kryptowalut powstawały w meczetach. Rosnąca liczba takich miejsc powoduje jednak zwiększone obciążenie sieci elektrycznej, w związku z czym władze zwalczają kopalniane „podziemie”.

Czytaj więcej:   Ile trwa wykopanie 1 Bitcoina w 2024 roku?

Tomasz

Moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi zgłębić tajniki technologii blockchain, analizy rynków krypto oraz strategii inwestycyjnych. Moje artykuły i analizy są regularnie publikowane w wiodących czasopismach branżowych, a moje prognozy i rekomendacje cieszą się uznaniem zarówno wśród początkujących entuzjastów kryptowalut, jak i doświadczonych inwestorów.

Więcej informacji

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *