Większość ludzi kojarzy złoto z cennym kruszcem, formą inwestycji i oszczędzania pieniędzy dla najbogatszych albo z cenną biżuterią. Nie bez przyczyny mówi się o tym, że złoto trzyma stałą wartość, a oszczędności, które przechowujemy w taki sposób są pewne.
Złoto to jednak nie tylko pieniądze – a przynajmniej nie zawsze bezpośrednio. Jest to pierwiastek, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia – od medycyny po przemysł kosmiczny. Przyjrzyjmy się, gdzie jeszcze, poza bankowym skarbcem, występuje ten cenny metal.
Wykorzystanie złota w budownictwie
Złoto, poza innymi właściwościami nadaje się, jako doskonały radiator ciepła. Warto wspomnieć choćby o biurowcu Royal Bank Plaza w Toronto, gdzie wykorzystano 70 kg czystego złota o łącznej wartości 3,6 mln dolarów do pokrycia nim szyb w budynku.
Dzięki temu latem odbijają one nadmiar promieni słonecznych chłodząc wnętrze konstrukcji, ale zimą absorbują ciepło i dbają o utrzymanie komfortowej temperatury. To wszystko jest możliwe dzięki doskonałej plastyczności kruszcu. W budownictwie mówi się o tzw. złotych liściach, czyli płatach wykonanych z rozwalcowanego złota o grubości zaledwie kilku mikrometrów. Jest to coraz bardziej popularna technologia wykorzystywana przy budowaniu drapaczy chmur.
Czytaj więcej: Zalet inwestowania w tanie fundusze ETF
Złoto, a elektronika
Złoto to także doskonały półprzewodnik. Właśnie dlatego kruszec jest wykorzystywany przy tworzeniu telefonów komórkowych, kości pamięci RAM oraz płyt głównych. Nie zdajemy sobie sprawy, że każdy z nas w smart fonie posiada ilość złota odpowiadająca ok. 0,5 USD.
To jednak nie wszystko. Każdy meloman wie, że pozłacane końcówki przewodów poprawiają przepływ prądu, a co za tym idzie, jakość dźwięku. Złoto występuje także w światłowodach oraz tranzystorach nie tylko ze względu na przewodność, ale także odporność na uszkodzenia i trwałość tak wykonanych elementów.
Warto wiedzieć: Darmowe raporty o analizach giełdowych – czy warto?
Medycyna, a złote zęby
Złoty kruszec ma także zastosowanie przy różnego rodzaju zabiegach. Dzięki biozgodności z ludzką tkanką jest wykorzystywane w stomatologii do tworzenia implantów i naprawy uszkodzonych zębów. Co więcej, wiele chorób autoimmunologicznych, jak choćby reumatoidalne zapalenie stawów leczy się z użyciem złota. Cząsteczki tego metalu, poprzez wejście w reakcję ze światłem, umożliwiają diagnozowanie takich chorób, jak salmonella lub HIV. Już w XVI w. było wiadomo, że złoto pomaga leczyć gruźlicę.
Zabiegi upiększające
Nie mogło oczywiście zabraknąć branży kosmetycznej. Powszechnie znane są odmładzające właściwości złota, która działa przeciwstarzeniowo. Dla najbogatszych oferuje się nawet zabieg, który polega na wprowadzaniu w strukturę skóry złotych nici.
Warto wiedzieć: Spread – czym jest i jak można na nim zarobić?
Zabieg zwany liftingiem skóry polega na wszczepieniu siateczki złotych nici na której tworzą się nowe naczynia krwionośne, a skóra staje się lepiej dotleniona. Ten proces sprawia, że skóra wygładza się, a zmarszczki zanikają. Z uwagi na fakt, że złoto wykazuje silne działanie antybakteryjne, jest skutecznie stosowane do walki z trądzikiem i chorobami skóry.
Zastosowanie złota w przemyśle kosmicznym
Złotem pokryte są poszycia statków kosmicznych oraz promów. Dzięki właściwościom ekranującym, pozwala to na ochronę przed nadmierną ilością ciepła. Także skafandry kosmonautów, a zwłaszcza hełmy, dzięki wierzchniej warstwie wykonanej z kruszcu odbijają dużą część promieniowania kosmicznego.
Napisz komentarz