Osoby posiadające kryptowaluty muszą być wyczuleni na nieuczciwe praktyki i ataki hakerów. Tym razem sprawa dotyczy fałszywej aplikacji Trezora, którą hakerom udało się umieścić w popularnym sklepie z aplikacjami na Androida – Google Play. Tylko do 10 października pobrało ją co najmniej 1000 osób. Firma ostrzega, aby bezzwłocznie odinstalować program.
Trezor ostrzega przed hakerami!
Trezor to znany dostawca portfeli sprzętowych na kryptowaluty, cieszących się dużą popularnością wśród profesjonalistów. W ostatnim czasie ostrzegł swoich użytkowników przed fałszywą aplikacją, jaka znalazła się w Google Play. Program ten nie ma żadnego związku z portfelem Trezor, ani czeską firmą SatoshiLabs, która go stworzyła.
De facto jest wirusem i może spowodować nawet utratę środków. Problem jest o tyle poważny, że aplikację zdążyło już pobrać ponad tysiąc klientów Trezora. Wystawiono również ponad 200 recenzji, w których użytkownicy najczęściej ostrzegają inne osoby, że jest to nic innego jak złośliwe oprogramowanie.
Zobacz również: Jaki portfel Bitcoin wybrać. Jak go założyć?
Trezor prosi swoich klientów o ostrożność i nie instalowanie fake’owej aplikacji. Przy okazji przypomina, iż nigdy nikomu nie należy udostępniać swojej frazy seed. Ponadto firma postanowiła udostępnić zwięzłą instrukcję korzystania z portfela Trezor z systemem Android, co ma na celu m.in. zmniejszyć ryzyko zaistnienia podobnej sytuacji w przyszłości.
Atak internetowych oszustów!
Niestety to nie pierwszy raz, kiedy mamy do czynienia z fałszywą aplikacją umieszczoną cieszącym się zaufaniem użytkowników sklepie Google Play. Przykładowo w maju 2023 r. pojawiła się informacja Cointelegraph, że na stronach Google Play jest dostępna złosliwa aplikacja imitująca portfel Trezora. Program ten został wyłapany przez analityków z przedsiębiorstwa informatycznego ESET, zajmującego się tworzeniem oprogramowania antywirusowego. Jednocześnie pojawiła się obawa – jak widać słuszna – że wraz z postępem rynku kryptowalut, takie nieuczciwe praktyki będą częstszym zjawiskiem.
Więcej informacji: Przychody z wydobycia ETH osiągnęły rekord wszech czasów
Hakerzy atakują także inne firmy zajmujące się kryptowalutą, a celem są oczywiście pieniądze ich klientów. W sierpniu 2023 r. odkryto cyberprzestępstwa na szeroką skalę. Stwierdzono wówczas istnienie aż 22 wirusowych rozszerzeń Google Chrome, do złudzenia przypominających znane usługi z zakresu kryptowalut, takie jak pogram Trezora, czy MetaMask – główny portfel dla Ethereum
Napisz komentarz