Na giełdzie również można zarabiać przy spadku cen akcji. Konieczna jest wówczas znajomość krótkich pozycji, czyli oczekiwania inwestorów na spadek ceny rynkowej danego instrumentu. Przedstawiamy co to jest krótka pozycja i w jaki sposób przeprowadzana jest sprzedaż krótkiej pozycji.
Krótka pozycja – co to jest?
Mianem krótkiej pozycji określa się strategię sprzedaży. W 2008 roku była tematem nieustannie wałkowanym przez polityków i ekonomistów. Obarczali ją winą za pogłębiający kryzys finansowy. Stanowiła również inspirację dla Adama McKay’a do stworzenia filmu „Big Short”. Dzięki temu pewne osoby mogą się bogacić, gdy inni w danym momencie tracą. Zatem krótka sprzedaż to sposób na zarabianie przy spadku kursów.
Zgodnie z definicją, pozycja krótka to transakcja, która pozwala osiągnąć zysk przy spadku ceny danego instrumentu. Stanowi przeciwstawne znaczenie do pozycji długiej.
Zobacz również: Zmiana przepisów inwestycyjnych przez SEC
Pozycja krótka zobowiązuje do transakcji sprzedaży aktywu, który nie tworzy rachunku inwestora na dzień podpisania umowy. Od kilku lat cieszy się ogromną popularnością, w szczególności wśród graczy giełdowych. Zainteresowanie pozycjami krótkimi wzrasta wśród traderów, kiedy rośnie prawdopodobieństwo spadku ceny. Zarabiają, kiedy idzie w dół, ale tracą, gdy wartość instrumentu zaczyna wzrastać.
Jak zarabiać na spadkach cen?
Jest wiele sposobów na zarabiania na giełdzie lub rynku Forex. Podczas otwarcia krótkiej pozycji dochodzi do wypożyczenia akcji lub waluty przez tradera od brokera. Wówczas uzgadniają, że sprzedaż odbędzie się po obowiązującej cenie. Następnie należy oczekiwać na zmianę ceny. Podczas spadku, inwestor skupuje pożyczone wcześniej aktywa, jednak już po niższej wartości, co generuje jego zysk.
Krótką pozycję można otworzyć na:
- Parach walutowych,
- Akcjach,
- Indeksach,
- Towarach,
- Surowcach,
- CFD.
Wielu inwestorów upodobała sobie zajmowanie krótkiej pozycji na kontraktach CFD z uwagi na szansę skorzystania z lewaru, co pozwala na osiągnięcie maksymalnych zysków.
Warto wiedzieć: Eksperci stwierdzają że to nie czas na inwestycje w kryptowaluty
Jak wykorzystać pozycję krótką?
Cena jednej akcji spółki XYZ notowanej na GPW wynosi obecnie 200 USD. Trader spodziewa się spadku jej wartości, dlatego decyduje się na krótką sprzedaż 100 akcji po obowiązującej cenie. W praktyce oznacza to, że trader niejako pożycza 100 akcji od swojego brokera, żeby sprzedać je innemu inwestorowi za 200 USD za akcję. Po ustalonym czasie, decyduje się on na odkupienie akcji. Prześledźmy dwa możliwe scenariusze:
- Wartość akcji spółki XYZ spadły do poziomu 100 USD. Oznacza to, że trader uzyskał zysk w wysokości 100 USD za każdą zakupią akcje – w sumie 10 000 USD. Należy odjąć od tego jeszcze prowizje brokera.
- Wartość akcji spółki XYZ wzrosła do poziomu 250 USD. Oznacza to, że trader zanotował stratę w wysokości 50 USD za każdą zakupią akcje – w sumie 5 000 USD. Należy dodać do tego jeszcze prowizje brokera.
Sygnały do zajęcia krótkiej pozycji
Początkujące osoby mają problem z wytypowaniem odpowiedniego momentu do sprzedaży na krótko. Doświadczeni inwestorzy potrafią prawidłowo odczytywać sygnały, które świadczą o rychłym spadku cen. Zazwyczaj odnoszą się one do poniższych aspektów:
- Kryzys gospodarczy – nadchodzący lub trwający kryzys gospodarczy stanowi najpewniejszą zapowiedź spadku cen akcji. Jeżeli ta informacja jest potwierdzana przez analityków, liczne analizy, a także donoszą o niej media, to będzie to prawdopodobnie odpowiedni moment do krótkiej pozycji. Wraz z pogłębianiem się kryzysu, zysk będzie większy.
- Problemy spółki – zaburzenie funkcjonowania spółki może być spowodowane przez wiele czynników, m.in.: skandal, nieprzemyślane zmiany kadrowe, a także niezgodność wspólników lub członków zarządu. Takie wydarzenia mogą negatywnie wpłynąć na zaufanie inwestorów, co sprawia, że ceny akcji zaczynają spadać. Stąd też osoby zainteresowane krótką pozycją powinny śledzić wszelkie doniesienia dotyczące danej spółki.
- Niepokojące dane finansowe – podczas spadku obrotów lub przy generowaniu strat, wartość akcji znacząco zaczyna spadać w dół, to idealny moment do krótkiej sprzedaży.
- Niepokojący czas dla branży – krótką sprzedaż można przeprowadzić także wtedy, gdy pogorszyła się sytuacja rynkowa dla całej branży. Było to szczególnie dostrzegalne podczas pandemii koronawirusa w branży odzieżowej, np. Spółka LPP odnotowała spadek o kilkadziesiąt procent.
Więcej informacji: Czym jest dywersyfikacji portfela inwestycyjnego?
Wady i zalety krótkiej pozycji
Posiadanie krótkich pozycji jest rozwiązaniem dla doświadczonych osób, które żywo interesują się rynkiem. Wówczas bardzo szybko można zacząć zarabiać na spadkach cen. Jednak kiedy przewidywania się nie sprawdzą, to inwestor traci zainwestowane środki.
Krótka sprzedaż – zalety:
- możliwość szybkiego zarobku w krótkim czasie,
- nie jest wymagany wysoki kapitał,
- stanowią zabezpieczenie długoterminowych inwestycji,
- pozwala zarabiać na spadku cen.
Krótka sprzedaż – wady:
- ryzyko jest powiązane z nieposiadaniem limitu wzrostu cen,
- konieczne jest doświadczenie w analizowaniu rynku.
Napisz komentarz