Strona główna » Czy cyfrowe waluty banku centralnego zastąpią tradycyjną gotówkę?
Czy cyfrowe waluty banku centralnego zastąpią tradycyjną gotówkę

Czy cyfrowe waluty banku centralnego zastąpią tradycyjną gotówkę?

Kryptowaluty od kilku lat nieprzerwanie zwiększają swoją popularność we wszystkich środowiskach, skutecznie wypierając tradycyjne metody płatnicze. Potencjał kryptowalut jest dostrzegany nie tylko przez inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych, ale również przez państwowe instytucje takie jak Banki Centralne.

Zgodnie z obecnymi zapowiedziami, na przestrzeni następnych lat tradycyjna gotówka może spotkać się z dużą konkurencją właśnie w postaci cyfrowych form płatności. 

Amerykańska Rezerwa Federalna zainteresowany pomysłem 

Dowodem tych zapowiedzi jest rozpoczęcie jednoznacznej współpracy pomiędzy amerykańskim Bankiem Rezerw Federalnych a MIT (Massachusetts institute of Technology), której owocem na przestrzeni następnych kilku lat jest stworzenie cyfrowej waluty specjalnie zaprojektowanej pod bank centralny. To świadczy o tym, że kryptowaluty wychodzą z niszy i są obiektem zainteresowania największych finansowych potęg jak Stany Zjednoczone.

Warto wiedzieć: Mempool wyczyszczony. Spadają transakcyjne opłaty BTC

To właśnie USA, szukając innowacyjnych możliwości rozwoju, jakie jedni z pierwszych rozpoczęli proces faktycznego projektowania cyfrowego rozwiązania płatniczego. Na obecnym etapie prace dotykają obszaru badań i szukania potencjalnych możliwości uzupełnienia gotówki innym środkiem płatniczym a w długim okresie nawet zastąpieniem jej. 

Jak będzie wyglądać proces stworzenia infrastruktury cyfrowej waluty? 

 

Wprowadzenie Cyfrowej Waluty Banku Centralnego wiąże się jednak z ogromnym pokładem przygotowań zarówno administracyjnych, jak i technologicznych i regulacyjnych. W pierwszej fazie waluta musi zostać w ogóle stworzona. Następnie, do stworzonej kryptowaluty banku centralnego będzie trzeba dostosować wszelkie struktury Banku Centralnego a dopiero wtedy odpowiednio tę kwestię uregulować w prawie. Ten wielowymiarowy proces musi zadziać się na wielu polach jednocześnie i wymaga współpracy wielu niezależnych od siebie instytucji, co jak powszechnie wiadomo, wiąże się z ryzykiem dodatkowych opóźnień.

Czytaj więcej:   Polska znalazła się na w TOP krajów posiadających Bitomaty

Więcej informacji: Polska znalazła się na w TOP krajów posiadających Bitomaty

Dużą innowacją jest jednak podejście Rezerwy Federalnej do bazy kodowej nowo tworzonej waluty. Zgodnie ze słowami urzędników wszystkie owoce pracy zostaną udostępnione w ramach kodu open-source, do którego każdy będzie miał dostęp. To pozwoli na wprowadzanie uzasadnionych poprawek i proponowanie ich przez osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w proces tworzenia nowej waluty cyfrowej. 

W Chinach gotówka powoli wychodzi z ogólnego obiegu

Nie tylko Stany Zjednoczone są zainteresowane tego typu innowacjami. Jak donoszą media, w Chinach praca nad centralną kryptowalutą są już w zaawansowanej fazie, a do projektu jest zapraszanych coraz więcej osób zarówno ze świata finansów jak i nowoczesnych technologii.

Zobacz również: NASA finansuje projekt oparty na blockchainie

W Chinach gotówka nie jest tak popularna jak w innych częściach świata, i jest to dodatkowa motywacja dla Chińskiego rządu, by przyśpieszyć proces tworzenia i wprowadzania kryptowaluty. Zgodnie z najnowszymi informacjami, już teraz mają miejsce testy, które w kilku dużych Chińskich miastach mają potwierdzić, że jest to prawidłowa droga w rozwoju współczesnych finansów. 

Tomasz

Moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi zgłębić tajniki technologii blockchain, analizy rynków krypto oraz strategii inwestycyjnych. Moje artykuły i analizy są regularnie publikowane w wiodących czasopismach branżowych, a moje prognozy i rekomendacje cieszą się uznaniem zarówno wśród początkujących entuzjastów kryptowalut, jak i doświadczonych inwestorów.

Więcej informacji

Post navigation

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *